Evropljani se spremaju za dalji rast cene kafe

34

Evropski trgovci prave zalihe kafe kako bi se izbegle poteškoće koje bi mogle da nastanu početkom sledeće godine stupanjem na snagu uredbe Evropske unije o borbi protiv krčenja šuma, saopštila je Međunarodna organizacija za kafu.

Uredba, doneta delom i kao odraz želje građana Evrope da svojom potrošnjom više ne podstiču globalno krčenje šuma, postaće izgleda problem koji će mnogo uticati na ovu industriju. Pržionicama i trgovcima rok za sprovođenje ovih propisa ističe na kraju ove godine, dok je mikro i malim preduzećima odobreno dodatnih šest meseci za prilagođavanje.

S druge strane, zalihe kafe u zemljama proizvođačima su presušile jer su uvoznici požurili s pošiljkama uoči novog zakona koji će ih u budućnosti dosta uslovljavati.

Kako saznaje „Politika“ od dobro upućenih poznavalaca tržišta kafe, u ovom trenutku Nemačko udruženje za kafu jako lobira da se sprovođenje ovih propisa prolongira kako bi se proizvođači pripremili za sve što ih očekuje. Bez obzira na to, očekuje se i dalji rast cena iako je kafa već enormno poskupela. Pretpostavlja se da će sve kafe sa sertifikatom koji predviđa ova uredba eksplodirati sa cenama, jer će biti teško dobiti ovaj dokument koji odobrava izvoz kafe.

– Te kafe će nositi strahovite premije i do 1.000 dolara po toni, što je nekoliko puta više nego sada. Cena kafe je na berzi u zemljama porekla porasla za 45 odsto od početka godine. Skuplji je i transport, pakovanja, energenti. Kod nas je država dva puta za šest meseci podigla akcize, što je dodatnih 20 i više dinara po kilogramu. I ostavljena je mogućnost za još jednu korekciju u ovoj godini. To će onda biti i 30 dinara po kilogramu samo na ime akciza. Država se ne odriče svog dela, naprotiv. Sve ovo govori u prilog tome da će omiljeni napitak i kod nas kao i širom sveta postati luksuz – kaže sagovornik „Politike“ iz ove industrije.

Iz Međunarodne organizacije za kafu navode da se očekuje da će Evropska unija dati izuzeće na određeni period kako bi zemlje proizvođači i trgovci imali vremena da se pripreme za nove obaveze, ali to nije sigurno. Zemlje poput Brazila, Kolumbije i Kostarike bolje su pripremljene za ovaj zakon dok će mali farmeri u afričkim zemljama imati više problema. Inače, ovaj zakon obezbeđuje da robe poput palminog ulja, soje, kafe, kakaoa, drveta, kaučuka i stoke (kao i proizvoda kao što su govedina, nameštaj i čokolada) koje se izvoze ili plasiraju na tržište EU moraju da imaju sertifikat koji potvrđuje da su sa zemljišta koje nije vezano za krčenje šuma.

– Lista proizvoda će se redovno pregledavati i ažurirati, uzimajući u obzir nove podatke kao što su promene u obrascima krčenja šuma. Pošto je EU glavna privreda i potrošač roba koje su pokrivene ovom uredbom, ovaj korak, zajedno s merama preduzetim u mnogim zemljama proizvođačima, pomoći će da se zaustavi značajan deo globalnog krčenja šuma i degradacije šuma, čime se smanjuju emisije gasova sa efektom staklene bašte i gubitak biodiverziteta. Nova pravila takođe pomažu u obezbeđivanju sredstava za život miliona ljudi, uključujući autohtone narode i lokalne zajednice širom sveta, koji se u velikoj meri oslanjaju na šumske ekosisteme – navedeno je iz ove organizacije.

Iako proizvođači uveliko upozoravaju da je poskupljenje kafe samo pitanje vremena, evropska statistika pokazuje drugačiji trend. Prema podacima Evrostata, stopa inflacije cene kafe opada od oktobra 2022. godine, kada je iznosila najvećih 17,4 odsto, posle naglog rasta koji je počeo u oktobru 2021, kada je bila dva odsto.

– Iako je rast cena kafe u EU generalno usporen, postoje značajne razlike na nivou zemalja članica. U 15 zemalja EU stopa inflacije za kafu bila je u martu 2024. viša nego u martu 2023, a najveći rast stopa inflacije registrovan je u Hrvatskoj (7,4 odsto), Rumuniji (6,8) i Bugarskoj (6,6). Preostalih 12 zemalja EU zabeležilo je pad inflacije vrednosti kafe u martu 2024, a najveće negativne stope inflacije zabeležene su u Finskoj (15,5 odsto) i Litvaniji (15,4), zatim Danskoj (7,5), Češkoj (6,5) i Švedskoj (6).

Izvor: Politika

Foto: Envato