Posle Rumuna, najveći deo plate za hranu izdvajaju Srbi

16

Na hranu i bezalkoholna pića građani Evropske unije prosečno troše tek 12,2% mesečnog budžeta, objavio je Evrostat analizu zasnovanu na podacima iz 2017. godine.

Prema ovom istraživanju, troškovi za hranu su na trećem mestu rashoda domaćinstava. Evropljane najviše koštaju mesečne komunalije (24,2%) i prevoz, za koji izdvajaju više novca nego na punjenje frižidera (13%), prenosi „Politika“.

Iako desetak država Unije, poput Nemačke, Austrije, Finske, Holandije za hranu izdvajaju manje od ovog proseka, postoje i države u kojima se na osnovne životne namirnice troši gotovo trećina ukupne zarade. Poslednja analiza pokazuje da je apsolutni rekorder Rumunija u kojoj se izdvaja 27,8%. To je ujedno i jedina država EU u kojoj se za hranu daje veći deo plate nego u Srbiji.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, učešće hrane i bezalkoholnih pića u odnosu na ukupnu finalnu potrošnju domaćinstava u Srbiji u 2017. godini iznosilo je 24,9%.

Inače, evropska statistika je u poslednjih mesec dana objavila još nekoliko izveštaja koji bi trebalo da osvetle problem siromaštva i daju sliku realnog standarda njenih građana. Među najinteresantijim je onaj koji pokazuje koliko njih nema mogućnost da sebi priušti automobil. U 2017. godini 7% stanovnika EU nije sebi moglo da priušti taj „luksuz”, što je za nijansu bolje nego godinu dana ranije kad je iznosio 7,7%.

I u ovom slučaju prednjači Rumunija sa 29,8% stanovnika koji nemaju automobil, Bugarska (20,6%) i Mađarska (20,1%). Zato su Kipar i Malta rekorderi u pozitivnom smislu gde samo 1,7% ukupne populacije nema novca za kupovinu četvorotočkaša.

Upoređujući ove podatke sa stanjem u Srbiji, domaći sajt Makroekonomija objavio je da nas nema u najnovijoj analizi Eurostata, ali da postoje podaci iz 2013. i 2016. godine.

– Šteta je što se iz ovog podatka ne mogu izvući čvrsti zaključci. Broj građana koji ne mogu da kupe auto smanjen je sa 25% u 2013. na 19,7% u 2016. Ovo navodi da je bilo rasta standardna stanovništva. Međutim, tu su mogli da deluju i drugi faktori, poput bescarinskog uvoza automobila iz EU i nižih cena vozila – navodi Makroekonomija i ističe da su po ovom kriterijumu „siromašniji” od građana Srbije bili stanovnici Mađarske, Bugarske, Rumunije i Turske.

Podsećaju da je u Mađarskoj udeo onih koji ne mogu da priušte automobil konstantan, dok je u Rumuniji sa 48% 2008. godine pao na manje od 30% u prošloj godini, prenosi portal Morava Info.

Izvor: eKapija

Foto: Pixabay


reklama