Srbija protiv GMO

12

Srbija će u subotu ustati protiv GMO. U Beogradu, ali i u gradovima širom naše zemlje, biće održani protesti ’Za Srbiju bez GMO’, kao deo međunarodnog skupa ’Marš protiv Monsanta-Bayera“.

Stručnjaci upozoravaju da Srbija zbog zdravlja dece i potomstva, nikako ne bi trebalo da dozvoli da GM i zvanično dođe na naše trpeze, da ne bismo smeli da pokleknemo i zarad članstva u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, dozvolimo promet GM robe kroz našu zemlju.

– Posle prodaje zemlje, katastrofalnih privatizacija, uvoza škart mesa i nekvalitetnih proizvoda iz EU, sprema se novi atak na srpsku poljoprivredu i prehrambenu industriju, a to je eventualno donošenje novog zakona o GMO, koji bi ovo mogao da liberalizuje – upozorava profesor Miladin Ševarlić, iz organizacije Društvo srpskih domaćina, kao jedan od organizatora protesta, i dodaje:

– U Srbiji je 140 gradova i opština usvojilo Deklaraciju protiv genetički modifikovanih organizama. Među onima koje to nisu uradile je, recimo, Sremska Mitrovica. Oni nikada nisu hteli da dozvole da ova deklaracija bude tema njihove skupštine.

Kako kaže profesor Ševarlić, on je predlagao i Skupštini Srbije da se usvoji krovna Deklaracija o GMO, koja bi bila ista kao ona što su usvojile opštine i gradovi. Uz to, smatra profesor, pre donošenja novog ili izmene postojećeg zakona o GMO, trebalo bi obavezno sprovesti referendum, da se građani izjasne da li su za uzgoj, uvoz i promet GM proizvoda i protiv toga.

I dok nadležni u našoj zemlji ponavljaju da u Srbiji vlada nulta tolerancija na GM proizvode, neretko se dešava da oni pronađu put do naše zemlje. Od mesa životinja koje su hranjene GM hranom, preko ilegalnog uzgoja GM soje na srpskim njivama. Dok kod mesa barijera, realno, nema, jer je u mnogim zemljama EU dozvoljena upotreba GM žitarica u ishrani stoke, pa takva roba stiže do nas, kad je reč o nelegalnoj uzgoju GM soje na njivama, zvanični podaci pokazuju da je toga sve manje. Ipak, priča da se ona seje je sve češća.

Genetski modifikovani poljoprivredni proizvodi i herbicidi koji izazivaju rak, nisu samo u službi sticanja profita, nego su i svojevrsni čuvari interesa političara. Ovo je pokazao slučaj nemačkog farmaceutskog giganta „Bayera“. Prošlogodišnjom kupovinom američkog „Monsanta“, proizvođača agrohemijskih proizvoda sumnjivog ugleda i još lošijeg imidža, koncern je bacio ogromnu senku na svoje postojanje, dugo 156 godina.

Procurilo je, naime, da „Monsanto“ u Francuskoj ima tajne spiskove političara, naučnika i novinara, s njihovim imenima, telefonima, privatnim adresama, čak i hobijima. Namera je bila da se drže u šaci. Navodno takvi popisi postoje i u Nemačkoj i drugim zemljama. Sve to, kažu u „Bayeru“, nisu znali.

Izvor: novosti.rs

Foto: Free Images


reklama