Više od 200 preduzeća u Srbiji bavi se proizvodnjom hrane za domaće životinje

12

Kućni ljubimci su sve brojniji u gradovima širom Srbije i nalaze se visoko na listi prioriteta građana, pa ne čudi što je i proizvodnja gotove hrane za domaće životinje sektor u kome kompanije prilično uspešno posluju, piše Biznis.rs.

U Srbiji je u 2022. godini, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u ovoj delatnosti poslovalo ukupno 212 firmi, a na vrhu liste po ukupnim prihodima bila je kompanija Gebi iz Čantavira sa nešto više od 30 milijardi dinara (30.031.140.000). Oni su u odnosu na 2020. godinu zabeležili rast od čak 70 odsto.

Gebi je porodična firma iz Čantavira, blizu Subotice, u stopostotno domaćem vlasništvu. Kako za Biznis.rs kaže jedan od menadžera Atila Andraš Đuričin, oni su dokaz da na našim prostorima može zdravo da se posluje i kontinuirano razvija biznis.

– Naša osnovna delatnost je proizvodnja i promet stočne hrane i dnevno realizujemo između 1.000 i 2.000 tona, a 40 odsto ove hrane izvozi se u zemlje regiona. Proizvodimo i takozvani „pet food“, pošto smo kupili bivši Veterinarski zavod u Subotici i tu fabriku smo modernizovali. Proizvodimo hranu za pse i mačke, a imamo i fabriku u kojoj pravimo hranu za golubove, ukrasne ptice i glodare, i taj posao nam lepo ide – kaže Atila Andraš Đuričin.

Gebi proizvodi i brašno za ljudsku ishranu i prodaje ga pekarama u velikim pakovanjima od po 25 kilograma, a takođe ga izvoze u Severnu Makedoniju, Bugarsku, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.

U Čantaviru, gde je glavna fabrika za proizvodnju stočne hrane, proizvode i hladno ceđeno suncokretovo ulje za ceo region.

Kompanija Gebi je nedavno kupila brend i logo Fidelinke, njene silose, mlin i testaru, što predstavlja i srž nekadašnje najveće žitomlinske fabrike na ovom području.

– Gebi je pionir u privatnom biznisu, koji je počeo davne 1983. godine u bivšoj Jugoslaviji. Prvo je to bila vulkanizerska radnja, pa je počela proizvodnja kaiševa za transport robe, a nakon toga veletrgovina papirnom galanterijom. Zatim trgovina sirovinama za potrebe proizvođača stočne hrane. Ta sredstva su se gomilala, nisu se trošila, i to nas je navelo na otvaranje fabrike 2003. godine. Moderna tehnologija je promenila proizvodnju hrane i njen kvalitet, od praškaste ka granuliranoj koja se pokazala boljom – objašnjava Atila Andraš Đuričin.

On kaže da su vremena jako izazovna, ali da su uspeli da prebrode krize.

Na listi deset najuspešnijih proizvođača gotove hrane za domaće životinje, na drugom mestu po ukupnim prihodima iz 2022. godine nalazi se Patent Co. d.o.o. iz Mišićeva sa nepunih 14 milijardi dinara (13.928.407.000), a iza njih je Phosphea Danube d.o.o. iz Beograda sa 10.119.587.000 dinara.

Prema ostvarenoj dobiti u 2022. godini, na čelu liste je takođe Gebi sa 1.864.595.000 dinara, Sledi Phosphea Danube d.o.o. sa 1.567.468 dinara, i na trećem mestu Tenen Čenej d.o.o. sa 449.516.000 dinara.

Foto: Biznis.rs

Foto: Envato


reklama