Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković obišla je u niškom selu Velepolje vinariju „100 žena“, koja je osnovana 2019. godine, a već proizvodi kvalitetna vina.
Vinarija okuplja šezdesetak žena koje je spojila ljubav prema vinu, a ima ih i više ako se uzmu u obzir njihove majke, kćerke, saradnice.
– Zasadile smo blizu 30 hektara vinove loze u ovom selu. Prošle godine smo imale prvu proizvodnju i proizvele roze vino. Ove godine je to pun rod, pa su sada ozbiljnije količine. Imamo sada roze, belo i crno vino – kaže članica Vinarije Jovana Milovanović.
Ministarka Tanasković ističe da se oduševila kad je čula ovu priču.
– Svakako podržavam svako udruživanje žena jer smatram da tamo gde je i jedna žena, oseti se pomak, a tek kad je 100 žena. Vidi se da postoji ambicija i šta su one sve uradile za tri godine, tako da je to definitivno pravi put – rekla je Tanasković i dodala:
– Što se Ministarstva tiče, mi već sada prepoznajemo žene preduzetnice u poljoprivredi. One imaju nešto malo više bodova, u kriterijumima se malo više boduju, kao i mladi na kraju krajeva, koji su se opredelili da se bave poljoprivredom.
Ona je navela da je nikad veći budžet Srbije što se poljoprivrede tiče.
– Pored toga, IPARD fond je nešto što je namenjeno upravo ovakvim projektima i ono što treba podržati u tom smislu, zato što se tu dobijaju bespovratna sredstva i ne postoji nijedan razlog da mi ta sredstva ne iskoristimo – poručila je Tanasković.
Vinarija „100 žena“ ima 10 stalno zaposlenih, a tokom cele godine i sezonske radnike.
Foto: Ministarstvo poljoprivrede/Tanjug
