Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Dragan Glamočić održao je sastanak sa predstavnicima Udruženja proizvođača mleka Srbije, koji su izneli ključne probleme sa kojima se trenutno suočavaju farmeri širom zemlje.
Predstavnici Udruženja ukazali su na izazove u mlekarskom sektoru usled ovogodišnje suše. Posebno je naglašeno da je donošenje Uredbe o označavanju mlečnih proizvoda koji sadrže palmino ili druga biljna ulja dalo rezultate, ali da je neophodno istrajati u njenoj primeni i dodatno pojačati inspekcijski nadzor. U razgovoru je istaknuta i potreba za jasnim deklarisanjem svežeg mleka kako bi se obezbedila puna informisanost i zaštita interesa potrošača.
Ministar Glamočić je podsetio na to da je veliki deo budžeta usmeren upravo na stočarstvo i da Srbija izdvaja značajna sredstva za premije za mleko, podsticaje i investicije.
Na sastanku je dogovoreno da će predstavnici ovog udruženja biti pozvani da uzmu aktivno učešće u izradi budućih propisa i pravilnika koji se odnose stočarstvo, a posebno mlečno govedarstvo, pri čemu je najvažnije da se jednaka pažnja posveti i malim i velikim proizvođačima. Predstavnici Udruženja proizvođača mleka Srbije biće, takođe, uključeni u rad radne grupe koja bi se bavila ključnim pitanjima u ovom sektoru.
– Do kraja godine očekuje nas raspisivanje javnog poziva za dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke, a prvi zadatak radne grupe biće upravo da bliže odredi uslove koje proizvođači moraju ispuniti kako bi ostvarili pravo na ova sredstva – rekao je ministar i dodao:
– Moramo da budemo jedinstveni i da sarađujemo. Samo tako možemo da obezbedimo da svaki proizvođač, bilo da ima jednu ili 200 krava, ima fer uslove za rad. Zato pozivam sve poljoprivrednike da razgovaraju sa Ministarstvom i da zajedno gradimo održiviji model poljoprivrede u Srbiji.
Sastanku je uz ministra Glamočića prisustvovao i državni sekretar Željko Radošević, dok su u svojstvu predstavnika pomenutog udruženja bili prisutni Nikola Todorović, Olivera Latinović, Darko Zdjelar, Vasa DŽigurski, Barna Mihalj i Petar Radišić.
Udruženje proizvođača mleka Srbije broji 90 članova, koji ukupno poseduju oko 6.500 krava i proizvode oko 130.000 litara mleka mesečno. Statut Udruženja, spisak članova i sva druga dokumentacija kojom jasno dokazuju svoju reprezentativnost uredno je dostavljena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uz zahtev za održavanje sastanka.
Foto: MPŠV
