Cene kukuruza i soje zabeležile su u nedelji za nama osmogodišnji maksimum, a porasla je i cena pšenice, navodi se u nedeljnom izveštaju Produktne berze.
Ugovori za kukuruz sa isporukom robe u periodu april/maj su realizovani u cenovnom rasponu od 23,7 do 25 dinara po kilogramu bez PDV-a što je predstavlja rast od 4,13 odsto.
Kako se navodi, povećana izvozna tražnja konstantno pomera cenu kukuruza u pozitivnom smeru.
U odnosu na isti period prethodne godine, cena ove žitarice je viša za 58,23%.
Berzanski ugovori za soju su zaključivani od 81,5 dinara po kilogramu početkom nedelje, do 85 din/kg bez PDV-a krajem nedelje.
Ponderisana cena soje prošle nedelje bila je 82,95 dinara, što je u odnosu na prethodni period rast od 6,87%, dok je u odnosu na isti period prethodne godine cena viša za 97,67 odsto.
Pšenica je prošle nedelje bila tražena, pa je došlo i do rasta cena, a trgovalo se u cenovnom rasponu od 22 do 24,5 din/kg bez PDV-a.
U odnosu na prethodnu nedelju, cena je viša za 7,67 odsto, dok je nivo cena po terminskoj tražnji bio na 20,3 dinara za kilogram koji će biti isporučen u junu.
Kako se navodi, što se terminskih ugovora tiče, najbolje performanse je imala uljana repica sa tražnjom na nivou cena od 460 evra po toni.
To se objašnjava u kontekstu slabog očekivanog roda, veoma razvučenih bilansa i snažnih cena ulja.
Ukupan promet na Produktnoj berzi je iznosio 6.899 tona robe (+24,21%), čija je finansijska vrednost bila 254,1 milion dinara (+7,26%).
Foto: Pixabay, Unsplash
