Arizonoza predstavlja akutno ili hronično oboljenje prvenstveno ćurića, ređe pilića i odraslih jedinki, koje je ranije bilo poznato pod imenom Paracolon infection.
Uzročnik oboljenja je Salmonella arizona ili Arizona hinshowi. Oboljenje se prenosi preko jaja i najveći procenat uginuća nastaje u prve 4 nedelje života dostižući ponekad i preko 50%, ali obično je znatno niži. Starije jedinke su kliconoše sa lokalizacijom uzročnika u ovariiumu odakle se jajima prenose na potomstvo. Ipak se uzročnik najčešće rasejava preko fecesa.
Arizonoza nanosi značajne ekonomske gubitke u proizvodnji ćuraka širom sveta. Obole ćurići do 5 nedelja uzrasta, dok odrasle ćurke uglavnom ne obole sa klinički ispoljenim znacima. Mogu da obole i pilići i plovčići, ali znatno ređe. Morbiditet i mortalitet variraju, ali gubici mogu da dostignu i 90%. Bolest se širi horizontalnom i vertikalnom transmisijom.
Arizona i diarizona serotipovi su otporni slično drugim salmonelama. Prežive u vodi do 5, u zemljištu 6 i u hrani do 17 meseci. Uništavaju ih toplota i dezinficijensi. Infekcija je često oportunog karaktera, tako da je veoma teško proceniti inkubacioni period.
Simptomi arizona infekcije kod ćurića slični su infekcijama koje uzrokuju druge salmonele. Međutim, promene na očima i nervni simptomi su skoro redovan pratilac oboljenja. Oboleli ćurići su potišteni, tromi i grupišu se. Pastozni izmet se lepi za perje oko kloake.
Od nervnih simptoma primeti se ataksija, podrhtavanje, paraliza nogu, tortikolis i konvulzije. Promene na očima su u vidu beličastih zamućenja u dubini oka.
Obdukcijom se nalazi generalizovan peritonitis i inflamacija žumančane kese. Vazdušne kese su zadebljale sa mutnim, kazeoznim eksudatom, beličaste ili žućkaste boje. Jetra je otečena, diskolorisana, žute boje sa sitnim nekrotičnim ognjištima. Javlja se i enteritis, kao i tiflitis, koji je karakterističan za salmoneloze. Promene u oku karakteriše retinitis i konjunktivitis.
Postoji veliki broj metoda za izolaciju salmonela iz različitih uzoraka. Generalizovana arizonoza karakteriše se simptomima i promenama akugne septikemije, kao i mnoge druge bakterijske infekcije. Eksudat u konjunktivalnoj kesi, koji se prihvata za retinu, nekada se zameni za aspergilozu. Nervne simptome, koji mogu da se jave, treba razlikovati od njukastl i drugih bolesti kod kojih je zahvaćen CNS.
Izvor: veterina.info (Literatura: dr Dušan B. Orlić, dr Miloš Kapetanov; „Bolesti živine“)
Foto: Pixabay, Wikipedia