Božić: „U Vojvodini postoji ozbiljnost u smislu unapređenja poljoprivrede“

99

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu objavio je protekle nedelje više konkursa za podsticaje registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima radi unapređenja poljoprivredne proizvodnje. Prvi put novcem Pokrajine biće finansirani i podsticaji u ruralni turizam, za čega je po konkursu obezbeđeno 35 miliona dinara.

– Očekujemo veliko interesovanje, jer ruralni turizam je grana poljoprivrede koja u poslednje vreme, a posebno od početka pandemije, beleži značajan trend rasta i predstavlja ozbiljan potencijal – kaže za „Dnevnik“ pokrajinski sekretar za poljoprivredu Čedomir Božić i dodaje:

– Ruralni turizam omogućava vrednovanje rada žena u seoskim domaćinstvima, ali i upošljavanje radno neaktivnih kategorija stanovnika, pa su upravo to neki od razloga zbog kojih Sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u 2022. godini uvodi novu meru, a koja se odnosi na unapređenje turizma u ruralnim područjima. Konkurs će biti namenjen fizičkim licima koji su nosioci registrovanog komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstava, ali i preduzetnicima i pravnim licima, a kroz isti će biti podržane investicije u opremanje i stvaranje novih proizvoda i usluga u ruralnim područjima.

Božić podseća da je ukupan budžet Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo za 2022. godinu preko osam milijardi dinara. Suma će biti usmerena prema nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, za primarnu proizvodnju u iznosu 1,14 milijardi dinara.

– Od toga je za unapređenje primarne biljne proizvodnje obezbeđeno 908 miliona dinara, od čega 13 miliona za organsku poljoprivredu, za unapređenje pčelarske proizvodnje 25 miliona, dok je za animalnu proizvodnju obezbeđeno 110 miliona. Biće na raspolaganju 200 miliona dinara za mlade koji žele da započnu svoju proizvodnju. Za preradu je ukupno izdvojeno 103 miliona dinara, od čega 96 miliona za preradu voća, povrća, mleka i mesa, kao i za proizvodnju vina i rakije i sedam miliona za mera unapređenja rada malih pivara.

Po rečima Božića, nastaviće se Projekat „Uvođenje automatskog sistema odbrane od grada na teritoriji radarskih centara Samoš i Bajša“. Vrednost projekta je 1.400.000.000,00 dinara, a završetak je planiran za 2023. godinu i podrazumeva automatizaciju radarskih centara Samoš i Bajša i 271 pripadajućih lansirnih stanica.

– Lane je urađena kompletna automatizacija radarskih centara Samoš i Bajša, ugrađena je oprema, kompletni građevinski radovi na adaptaciji 44 dislociranih protivgradnih stanica koje pripadaju RC Bajša i 20 protivgradnih stanica koje pripadaju RC Samoš, ugradnja opreme na lansirnim stanicama (lanser, sistem bezbednosti, telekomunikaciona oprema i oprema za autonomno napajanje) i sistem veze sa pripadajućim čvorištima koji povezuje radarske centre sa pomenutim lansirnim stanicama. ove godine biće realizovana druga faza projekta, tako da će sredinom naredne godine celokupna teritorija APV biti pokrivena automatskim protivgradnim stanicama. Takođe, u ovoj godini realizovaće se projekat Izrade tehničke dokumentacije za građevinsku dozvolu za izgradnju Regionalnog sistema vodosnabdevanja „Istočni Srem”. Ugovor je zaključen prošle godine, a projektno-tehnička dokumentacija biće urađena ove godine. Područje razvoja Regionalnog vodovodnog sistema „Istočni Srem“ obuhvata u celosti teritorije pet jedinica lokalnih samouprava istočnog Srema: Inđija, Irig, Ruma, Pećinci i Stara Pazova, kao i k.o. Jarak (na području grada Sremska Mitrovica), ukupne površine 2071,93 km² – istakao je Božić.

Govoreći o prošloj godini, Božić ističe da su postignuti dobri rezultati, jer je realizovano 90 odsto budžeta, što pokazuje ozbiljnosti u smislu unapređenja poljoprivrede na ovom području.

– Svi konkursi koji su predviđeni programima u 2021. godini su realizovani, kao i jedan deo konkursa koji su naknadno usvojeni nakon rebalansa budžeta u septembru i izmene programa.

Sekretarijat je prošle godine napravio mali zaokret pa je kao jedan od prioriteta za ovu godinu, ali i naredne godine, postavio obnovu mehanizacije.

– U 2021. godini za ovu meru je bilo opredeljeno 100 miliona dinara i potpisano je ukupno 252 ugovora, a u 2022. godinu za ovu meru predviđeno je čak 242 miliona dinara, skoro dva i po puta više – kazao je Božić.

Poljoprivredna mehanizacija, naglašava pokrajinski sekretar, kako u Srbiji, tako i u AP Vojvodini je stara i dotrajala, prosečna starost priključnih mašina je 20 – 25 godina, što je loš podatak.

– Upravo iz tog razloga kroz Konkurs za investiciju u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava je po prvi put poljoprivrednicima pružena mogućnost da nabave priključnu mehanizaciju (sejalice, prskalice, atomizere, mašine za rasipanje veštačkog đubriva, mašine za dopunsku obradu tla, prikolice…), i to ne samo poljoprivrednici koji se bave voćarstvom i povrtarstvom, već i oni okrenuti ratarskoj proizvodnji i upravo ovih prijava je bilo najviše (oko 65 odsto), od ukupnih 1.750 pristiglih – ističe Čedomir Božić.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pokrajinska vlada, Freepik


reklama