Božićna zvezda – duh praznika u našim domovima

245

Euphorbia pulcherrima, odnosno božićna zvezda, kako joj i samo ime kaže – cveta oko Božića, pa je vremenom postala jedan od simbola najradosnijeg hrišćanskog praznika, i jedan od omiljenih poklona ovim povodom. Izuzetno je popularna u svetu, a poslednjih godina je sve rasprostranjenija i u našoj zemlji. Svojim elegantnim izglednom, ulepšaće svaki prostor za vreme praznika. 

O nastanku ovog neobičnog cveta postoje brojne legende. Drevni Asteci su verovali da je njihovoj boginji prepuklo srce zbog neuzvraćene ljubavi, i na mestu gde je pala kap krvi, nikla je Pointsetija. Kod Hrišćana vlada drugo verovanje – dvoje siromašne dece su želeli da daruju tek rođenog Isusa, ali nisu imali novca, pa su uz put ubrali poljsko bilje zelenih listova. Legenda kaže da su se zeleni listovi pretvorili u sjajne crvene latice čim su ih stavili oko jaslica. U Ameriku, a potom i Evropu je stigla iz Meksika, zahvaljujući Robertu Pointsetu, zbog čega je često nazivaju i pointsetija.

Treba napomenuti da sam cvet i nije toliko lep, koliko listovi koji ga okružuju. Brakteje su obojene prelepom nijansom crvene boje, dok su donji listovi nešto tamniji i oštriji. Postoje i beli, bež, ružičasti i ciklama varijeteti, ali su crveni definitivno najtraženiji i najpopularniji.

Kupovina

Biljka koju kupujete trebalo bi da ima zdravo lišće – ukoliko je uvelo ili oštećeno, znači da nije pravilno negovana. Proverite da li je dobro umotana kada je budete iznoslili iz prodavnice jer izlaganje niskim temperaturama, čak i na kratko, može oštetiti cvetove i listove. Kod kuće, biljku ostavite deset minuta da se aklimatizuje, pa je tek tada odmotajte. Imajte na umu da je oko novogodišnjih i Božićnih praznika najskuplja, a cena se kreće između 400 i 1000 dinara, u zavisnosti od razvijenosti.

Zimska nega

Božićnu zvezdu bi trebalo postaviti u blizini prozora ili na drugo osvetljeno mesto. Obratite pažnju da biljka ne dodiruje hladno prozorsko okno, ali i da nije na direktnom udaru nekog grejnog tela. Ekstremne temperature i velika kolebanja će joj skratiti životni vek. Prema tome izbegavajte da je držite pored radijatora, klima uređaja, ventilacije kao i na mestima gde se često otvaraju prozori ili vrata. Optimalna dnevna temperatura je između 15 i 25 stepeni, a noćna oko 12 – 15 stepeni. Pravilno gajenje će produžiti period cvetanja.

Zalivanje i prihrana

Vlažnost zemljišta proveravajte svaki dan i zalivajte samo onda kada je zemlja potpuno suva, i to tako da voda prodre do tacne na kojoj se nalazi saksija. Višak vode prospite. Ako je zalivate previše donji listovi će početi da žute i da venu, dok će u slučaju nedostatka vode početi da padaju. Kako je ova biljka izuzetno osetljiva na hladnoću, voda pre zalivanja treba neko vreme da odstoji na sobnoj temperaturi. Ukoliko želite da biljka i sledeće godine nastavi da ulepšava Vaš dom nabavite tečno mineralno đubrivo i dodajte ga jednom mesečno, a leti i češće.

Nega posle cvetanja

Krajem zime i početkom proleća, biljka će završiti sa cvetanjem i početi da opada. Tada bi trebalo sve grane skratiti na oko 10 – 15 cm visine i biljku staviti na hladnije mesto. Orezivanje biljke će podstaći pupoljke da rastu i razvijaju se. Orezane grančice možete koristiti kao pelcer. U periodu od marta do oktobra proverite da li je biljka „prerasla“ saksiju u kojoj se nalazi i presadite je u veću. Na dno saksije stavite sloj šljunka, a potom sloj pomešane šumske i baštenske zemlje, i ukoliko vam je dostupno – stajskog đubriva. Biljku zalivajte obilno, jednom nedeljno. U jesen, biljku unosite, posebno noću kako biste sprečili da je mraz ošteti. Ovaj period je veoma nezgodan jer temperatura oscilira u toku dana. Danju biljku slobodno možete ostavljati na otvorenom prozoru ako je napolju dovoljno toplo. Od sredine oktobra, do sredine novembra, poželjno je premestiti je na tamnije mesto. Ukoliko u tom periodu suviše svetlosti bude dopiralo do biljke, cvetanje neće biti toliko bogato, a brakteje će biti slabije obojene.

Foto: Envato

 


reklama