Breza – lekovita srebrna kraljica šuma

914

Kora i listovi sa vitkih belih stabala breze, koja je postalo simbol ruskog prostranstva, hiljadama godina koriste se u narodnoj medicini naroda Severa.

Breza (Betula pendula) je proveren biljni lek za urinarne infekcije, narodni eliksir koji se preporučuje onima koji pate od kamena u bubregu i reumatizma, ali i važan sastojak kozmetičkih proizvoda za negu kože i kose.

U fitoterapiji se najčešće koriste mladi listovi breze, a nešto ređe kora, pupoljci i katran koji se pravi od ovog drveta. U rano proleće sakuplja se i sok koji se dobija bušenjem drveta. On se odmah upotrebljava kao veoma moćno i dragoceno biljno sredstvo za jačanje i čišćenje organizma od nagomilanih toksina.

Breza sadrži flavonoide (hiperozid i rutozid) koji deluju protivupalno i diuretično. Pored flavonoida sadrži i fenolnu kiselinu, metil-salicilat, tanine, triperpenske saponine i nepoznate materije koje deluju antibakterijski. Pupoljci sadrže najviše isparljivog, eteričnog ulja koje prijatno miriše na smolu. U njemu ima glavnog lekovitog sastojka breze, seskviterpenskog alkohola betuola.

Breza je odličan biljni lek za lečenje urinarnih infekcija, upala mokraćne bešike i mokraćnih kanala. Koristi se sama ili u kombinaciji sa uvom, vranilovom travom. Breza alkalizuje mokraćum pa se zato upotrebljava za rastapanje bubrežnih kamenaca. Ipak, potrebno je naglasiti da bi trebalo biti veoma obazriv kad se biljke koriste za lečenje bubrežnog kamena jer se može dogoditi da se kamen pokrene i zaglavi u bubrežnom kanalu. U tom slučaju neophodna je intervencija hirurga. Brezu bi u ovu svrhu trebalo upotrebljavati samo ako imate sitnije kamenove ili pesak u bubregu. Kad se upotrebljava za lečenje mokraćnih organa, čaj od breze trebalo bi pripremati sa malom količinom sode bikarbone koja pojačava njeno delovanje.

U Finskoj se grančice breze koriste tokom tretmana u sauni kako bi se ubrzala cirkulacija i pospešilo izbacivanje toksina iz tela.

Čaj od breze omiljeni je narodni lek za lečenje reumatizma, reumatodinog artritisa i gihta. U ovu svrhu može se piti sam ili pomešan sa koprivom i listom crne ribizle.

Novija istraživanja pokazala su da seskviterpenski alkohol betuol usporava napredovanje nekih vrsta kancera, posebno raka prostate. U ruskoj narodnoj medicini breza uživa veliko poverenje u lečenju najtežih bolesti.

Jak čaj od lišća breze koristi se i kao losion protiv peruti i opadanja kose. Zahvaljujući sadržaju saponina, ova tečnost peni kad se dobro promućka. Korom i katranom breze narod leči bradavice, ekceme i psorijazu. Izgleda da breza sadrži neke antivirusne supstance koje deluju na humani papiloma virus. Istraživanja betulinske kiseline iz breze pokazala su da ona deluje i na HIV virus (mada još uvek ne znamo dovoljno kako deluje).

Osobe koje pate od srčanih tegoba i koje su alergične na aspirin i polen ne bi trebalo da upotrebljavaju brezu. Ne preporučuje se ni trudnicama.

RECEPTI

Čaj od lišća breze za lečenje urinarnog trakta
Dve supene kašike mladog lišća breze preliti sa pola litra hladne vode, pustiti da provri, kuvati dva minuta, pa skinuti sa šporeta i ostaviti pola sata. Procediti i dodati na vrh noža sode bikarbone. Promešati i popiti u toku dana u manjim gutljajima.

Čajna mešavina protiv reumatizma
Sastojci: breza (Betula pendula) list 100 g, kopriva (Urtica dioica) list 100 g, crna ribizla list (Ribes nigrum) 100 g.
Priprema: Sve biljke pomešati, pa tri supene kašike smeša preliti sa 600 ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji jedan sat. Procediti i piti u toku dana podeljeno u dve doze. Korisno je ovu čajnu mešavinu kombinovati sa melemom od gaveza.

Alkoholatura od pupoljaka breze
U proleće sakupite veoma mlade pupoljke breze i njima napunite staklenu teglu. Prelijte 90% alkoholom tako da pupoljci budu potpuno prekriveni. Zatvorite i držite na tamnom mestu dva meseca. S vremena na vreme promućkajte teglu. Kad je alkoholatura gotova, procedite tečnost i čuvajte je u čistoj flašici koja se dobro zatvara. Uzima se jedna kafena kašičica rastvorena sa pola čaše vode, tri puta na dan.

Izvor: Momčilo Antonijević/Snaga bilja

Foto: Pixabay