Briga o konjima tokom zimskih meseci

83

Zima predstavlja izazov za sve ljubitelje konja, jer sa sobom donosi niske temperature, oštre vetrove, sneg i led koji mogu uticati na zdravlje i dobrobit konja.

Iako mnogi ljubitelji konja imaju različite stavove o zimi, svi se slažu da je pravilna priprema ključna za očuvanje zdravlja konja. Uz adekvatnu negu, ishranu i planiranje, moguće je osigurati da konji budu zdravi i u dobroj fizičkoj kondiciji tokom zimskih meseci.

Jedan od ključnih faktora u zimskoj nezi konja je razumevanje njihove termoneutralne zone, temperature u kojoj konj može održati svoju telesnu temperaturu bez potrebe za dodatnim naporom.

U zimskim mesecima, kada temperature padnu ispod donje kritične tačke, konji moraju da unesu više hrane kako bi održali telesnu temperaturu. Ovo se posebno odnosi na konje koji su smešteni na otvorenom, gde hladnoća može dodatno da poveća njihovu energetsku potrošnju. S obzirom na to, važno je povećati količinu sena koje konj dobija, naročito kako temperatura opada. Ovaj dodatni unos sena omogućava konju da proizvede više telesne toplote tokom varenja.

Pored toga, ishrana konja tokom zime zahteva posebnu pažnju. Na primer, seno je najbolji izvor energije tokom hladnih meseci, dok je dodavanje koncentrata, poput žitarica, obično nepotrebno. Senom se obezbeđuje toplota za telo konja, a ono pomaže i u održavanju zdravlja probavnog sistema, jer pomaže da se pravilno vari hrana, stvarajući dodatnu toplinu u probavnom sistemu.

Takođe, važan aspekt zime je hidratacija, jer konji, iako se ne znoje tokom zime, često unose manje tečnosti, što može povećati rizik od kolika. Da bi se sprečili problemi sa hidratacijom, preporučuje se obezbeđivanje sveže i, ako je moguće, mlake vode, jer konji preferiraju vodu koja nije previše hladna.

Pokrivači za konje mogu biti korisni u određenim uslovima, ali nisu uvek neophodni. Konji sa dobrim telesnim zdravljem i prirodnom zimskom dlakom obično mogu da prežive niske temperature bez potrebe za dodatnim zaštitama, pod uslovom da imaju pristup skloništu i nisu izloženi ekstremnim vremenskim uslovima, poput jake kiše ili vetra.

Za konje koji se bave većim naporima ili su u lošijoj fizičkoj kondiciji, pokrivači mogu biti od pomoći, naročito kada temperature padnu ispod određenog nivoa.

Uzimajući sve ovo u obzir, zimska nega konja zahteva pažljivo planiranje i pridržavanje rutine. Doslednost u ishrani, održavanju hidratacije i upotrebi pokrivača je ključna. Takođe, redovno proveravanje uslova u štali i osiguranje da konji imaju pristup suvom, toplom skloništu mogu značajno doprineti njihovoj udobnosti i zdravlju. S obzirom na sve ove faktore, uz odgovarajuću pripremu i negu, možete osigurati da vaši konji i tokom zime ostanu u vrhunskoj fizičkoj i mentalnoj kondiciji, spremni za predstojeće proleće.

Izvor: Poljoprivrednik

Foto: Freepik, Pixabay