Britanski proizvođači povrća pogođeni kašnjenjem u isporuci semena zbog novih graničnih pravila

13

Uzgajivači povrća u Velikoj Britaniji saopštili su da bi ovogodišnji usevi mogli da budu oštećeni pošto su promene granica posle Bregzita dovela do kašnjenja u isporuci semena.

Trgovinska tela koja predstavljaju britanske uzgajivače paradajza i paprike rekli su da nova pravila za uvoz semena iz EU izazivaju kašnjenja do šest nedelja u isporuci, remeteći njihov raspored i finansije, piše Gardijan.

Britansko udruženje uzgajivača paradajza (BTGA) saopštilo je da kašnjenja ugrožavaju prinose i smanjuju profitabilnost uzgajivača, dok je Udruženje uzgajivača krastavaca i paprike (CPGA) saopštilo da značajni zastoji uzrokuju „kašnjenje useva koje je skupo“ za neke članove.

Do ovih problema je došlo pošto su nova pravila stupila na snagu 30. aprila i koja zahtevaju uvozne provere brojnih biljnih i životinjskih proizvoda iz EU.

Oni se odvijaju na graničnim kontrolnim punktovima u lukama.

Ta pravila znače da je za neka visokorizična semena, uključujući paradajz, biber i uljanu repicu, sada potrebno testiranje u Velikoj Britaniji, pored provera u zemlji porekla.

Fil Morli, tehnički službenik BTGA, rekao je da testiranje u Velikoj Britaniji traje i do 15 radnih dana, dok je takođe čuo za slučajeve u kojima je seme držano na graničnim prelazima duži period pre nego što je poslato na testiranje.

– Neki uzgajivači prijavljuju šestosedmično kašnjenje semena koje stiže britanskim propagatorima od trenutka kada se naručuju. Ovo ima uticaj na propagatore koji su programirali svoje razmnožavanje i za druge useve, tako da moraju da menjaju svoje programe – rekao je on.

Morli je dodao da je to ugrozilo sigurnost hrane, jer su kašnjenja u britanskoj proizvodnji rezultirala većin uvozom.

Britansko društvo uzgajivača bilja (BSPB) saopštilo je da zastoji takođe sprečavaju ključna ispitivanja u Velikoj Britaniji novih sorti uljane repice koje bi mogle da pomognu u proizvodnji boljih useva.

BTGA i BSPB pozivaju vladu da sklopi sporazum sa EU koji obezbeđuje uzajamno priznavanje standarda testiranja, tako da se dupliranje može svesti na minimum.

– Zaštita biološke bezbednosti Ujedinjenog Kraljevstva ostaje jedan od naših ključnih prioriteta i radimo sa graničnim prelazima kako bismo osigurali da oni efikasno rade i sa trgovcima kako bismo osigurali da se provere obavljaju efikasno, brzo i bez značajnih odlaganja – rekao je potparol britanske vlade.

Foto: Freepik, Pixabay