Cena kakaoa galopira ka cifri od 6.000 dolara po toni

18

Cena kakaoa za nedelju dana porasla je dodatnih 16 odsto, a mediji već predviđaju da bi to moglo da znači da će i čokolada uskoro poskupeti.

Kako je preneo portal „Poslovni”, vremenski i geopolitički poremećaji za posledicu imaju i poskupljenja još nekih roba, kao što su: krompir, šećer, pamuk i pirinač.

Navodi se da je cena kakaovca premašila 5.800 dolara po toni i dostigla rekordni nivo u gotovo pola veka. Usled suše u Africi, pod uticajem vremenskog fenomena „Ninjo”, podbacio je rod u Gani i Obali Slonovače, koje su dva najveća svetska proizvođača kakaoa. Sve ovo značajno povećava troškove konditorskoj industriji, pa se očekuje da će porasti i cene čokolade i drugih proizvoda koji je sadrže.

Protekle nedelje, prema podacima „Trading Economicsa”, cena kakaoa porasla je 16 odsto, za mesec dana 38,2, dok je od početka godine skočila više od 120 odsto.

– Sadašnje brojke sugerišu da će rod jako zaostajati za prošlogodišnjim, što se događa već četvrtu godinu zaredom i znači da će na tržištu opet biti u deficitu – poručili su stručnjaci.

Podaci izvoznika pokazuju da je iz Obale Slonovače bilo 35 odsto manje ovog proizvoda nego u istom periodu prošle godine. Ističe se da je zbog svega ovoga pitanje vremena kada će cena kakaoa prebaciti nivo od 6.000 dolara po toni. Osim kakaoa, prema podacima „Trading Economicsa“, proteklih mesec dana osetno su porasle i cene krompira (18,7 odsto), šećera (12,2 odsto), pamuka (10,5 odsto) i pirinča (6,5 odsto). Bez obzira na brojne udare koje trpi svetska ekonomija stručnjaci očekuju da će se cene sirovina ove godine stabilizovati, posle tri godine ekstremnih poremećaja. Međutim, vremenske nepogode i rusko-ukrajinski sukob, kako ocenjuju, i dalje su pretnja za cene hrane i pića. Proizvodnja kafe i kakaoa mogla bi da padne devet, odnosno 13 odsto u ovoj sezoni, dok trajno povlačenje Rusije iz Crnomorske inicijative predstavlja rizik za cene hrane, posebno pšenice, kukuruza i uljarica. Dosadašnji uticaj bio je delimično ublažen jer je Ukrajina uspevala da izveze žitarice alternativnim putevima.

Istovremeno se očekuje nastavak pada cena energije zbog slabije potražnje, posebno u industriji. Međutim, to ne isključuje povremene skokove u okolnostima nesigurnosti globalnih lanaca snabdevanja.

Foto: Envato


reklama