Iz čistih izvora prošle godine je u svetu proizvedeno više od 40 odsto električne energije, najviše od četrdesetih godina 20. veka, objavio je istraživački centar Ember.
Iako je hidroenergija i dalje na prvom mestu, ovom rekordu je najviše doprineo veliki rast solarnih kapaciteta, koji su udvostručeni u protekle tri godine.
Ember je naveo da je solarna energija najbrže rastući izvor energije u svetu već 20 godina.
Izvršni direktor Embera Fil Makdonald je rekao da je solarna energija postala motor globalne energetske tranzicije i da će zajedno sa baterijama za skladištenje energije postati „nezaustavljiva sila“.
– Kao najbrže rastući i najveći izvor nove električne energije, ključna je za zadovoljavanje sve veće potražnje za električnom energijom u svetu – rekao je Makdonald.
Od ukupno 40,9 odsto, udeo solarne energije u proizvodnji struje bio je sedam odsto, energije vetra osam, nuklearne devet, hidroenergije 14 i ostali obnovljivi izvori tri odsto.
Evropska unija je znatno iznad globalnog proseka, sa 71 odsto struje dobijene iz čistih izvora, uključujući nuklearnu energiju.
Iz energije vetra u EU je proizvedeno 18 odsto električne energije, a iz solarne energije 11 odsto, čime je prvi put premašena proizvodnja iz uglja, koja je imala udeo ispod 10 odsto.
Udeo nuklearne energije u EU je bio 24 odsto, a fosilnih goriva 29 odsto.
Ipak, Ember ukazuje da su toplotni talasi doprineli velikom rastu potražnje za električnom energijom, što je rezultiralo malim povećanjem proizvodnje iz fosilnih, povećavajući emisije u elektroenergetskom sektoru na najviši nivo.
Rastu globalne potražnje doprinose sve rasprostranjenije tehnologije kao što su veštačka inteligencija, data centri, električna vozila i toplotne pumpe.
– Međutim, glavni razlog zašto je povećana potražnja za električnom energijom 2024. u odnosu na 2023. bio je povećanje upotrebe klima uređaja tokom toplotnih talasa. To objašnjava gotovo sav mali porast proizvodnje iz fosilnih goriva – saopštio je Ember.
Proizvodnja električne energije iz fosilnih goriva je porasla za 1,4 odsto, a globalne emisije u energetskom sektoru porasle su za 1,6 odsto na novi rekord od 14,6 milijardi tona ugljen-dioksida.
Foto: Envato