Colletotrichum lindemuthianum – prourokovač antraknoze pasulja

32

Jedno od najznačajnijih oboljena pasulja jeste antraknoza koju prouzrokuje fitopatogena gljiva Colletotrichum lindemuthianum.

Iako su sorte pasulja koje se kod nas gaje većinom otporne prema ovom patogenu, C. lindemuthianum kako u našoj zemlji, tako i u drugim još uvek nanosi velike gubitke. Intenzitet obiljenja je naročito visok za vreme toplih leta sa obilnijim padavinama.

Neretko u područjima gde su padavine česte dolazi do razvoja epidemija. Ovo oboljenje je najznačajnije na pasulju, ali značajne štete nanisi i drugim biljkama iz familije Fabaceae.

Simptomi oboljenja su prisutni na svim nadzemnim delovima biljke, ali su najizraženiji na mahunama. Na njima se mogu uočiti pege irazito ulegnute mrke boje koje su oivičine crvenkastom bojom. U okviru pega formiraju se veoma brojne acervule C. lindemuthianum u kojima se nalaze brojne spore.

Spore se šire kišnim kapima nošene vetrom. Patogen se iz godine u godinu prenosi semenom, a izvor inokuluma predstavljaju i biljni ostaci.

Optimalna temperatura za ostvarivanje infekcija i širenje obiljenja je od 15 do 20°C, kao i visoka vlažnost vazduha. Infekcije se ostvaruju od marta do septembra.

Najznačajnija mera suzbianja ove fitopatogene gljive jeste korišćenje zdravog sertifikovanog semena. Zatim, imajući u vidu da vlaga doprinosi ostavrivanju infekcija i širenju oboljenja, ne preporučuje se izvođenje agrotehničkih operacija dok su biljke vlažne ili posle kiše. Pored navedenih mera, neophodna je primena hemijskih mera tokom vegetacije.

Za suzbijanje C. lindemuthianum danas se primenjuje veći broj fungicida kojima se obavlja najmanje tri tretiranja i to u fazi kotiledonih listića, zatim posle pojave prvih pravih listova i u početku cvetanja.

Izvor: Dr Biljana Pavlović, PSSS Valjevo

Foto: Howard F. Schwartz, Colorado State University, Bugwood.org