Crnogorci se nadaju pozitivnom odgovoru iz Srbije

90

Crna Gora je poslala Srbiji podatke potrebnih količina brašna, ulja i žitarica na mesečnom i šestomesečnom nivou i očekuje odluku Vlade Srbije, saopštio je „Vijestima“ ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore Aleksandar Stijović.

– Razgovarao sam sa ministrom poljoprivrede, šumarstva vodoprivrede Srbije, Branislavom Nedimovićem. Poslali smo podatke za potrebne količine i čekamo odluku Vlade Srbije kojom se nadamo da će Crna Gora zvanično biti izuzeta od zabrane izvoza već tokom naredne sedmice – kazao je Stijović.

Vlada Srbije je 10. marta usvolila Uredbu o zabrani izvoza osnovnih poljoprivrednih prehrambenih proizvoda, koja se odnosila na žitarice i brašno. Sedam dana kasnije, tom Uredbom je obuhvaćeno i jestivo suncokretovo ulje.

Prema njegovim rečima, paralelno sa tim obavljaju konsultacije i traže alternativna rešenja za nabavku namirnica na drugim tržištima, ako eventualno dođe do negativnog odgovora Vlade Srbije, jer se količine koje Crna Gora ima smanjuju i problem počinje da se javlja u pekarskom sektoru.

Za te ponude, kako je objasnio Stijović, nešto je veća cena i komplikovanija logistika.

– U svakom slučaju robe ima na tržištu i sada se radi na logistici i ceni. Prvo pregovaramo sa Srbijom zbog dugogodišnje saradnje, logistike koja je najjednostavnija, poverenja koje je izgrađeno. Imamo i transport kamionima i železnicom, tako da bi skidanje zabrane ili uvođenje kvota od Srbije pojednostavilo nabavku roba. Mi ne tražimo da nam neko nešto pokloni, već tražimo mogućnost da kupimo robu i da je nesmetano uvezemo. Sve u duhu dobrosusedstva i smatramo da je odlična saradnja ministarstava poljoprivrede i u ovako otežanim okolnostima i poremećaja na tržištu u najboljem interesu obje države – smatra Stijović.

On je naveo da su potrebe za pšenicom oko 50 hiljada tona za šest meseci (uključujući i potrebe za mlevenje u brašno), a brašna kao alternative pšenici 35 hiljada tona za isti taj period.

– Kukuruza za stanovništvo oko tri hiljade tona, za stočnu hranu oko 20 hiljada tona, a jestivog ulja oko tri hiljade kilo litara. Sve ovo na šestomesečnom nivou – rekao je Stijović.

On je saopštio i da je Vlada CG formirala Koordinaciono telo za praćenje stanja zaliha proizvoda od značaja za život i zdravlje ljudi, kojim on rukovodi.

Foto: Freepik


reklama