Iđirot među travarima važi za biljku broj jedan kada je potrebno olakšati tegobe ljudima koji prolaze kroz apsitentske krize. Zahvaljujući svom blagotvornom delovanju na organe za varenje i nervni sistem, iđirot otklanja nesvestice, groznice, mučninu, povraćanje i dijareju.
Iđirot (Acorus calamus) je biljka slična perunici sa plodom koji podseća na mali klip kukuruza. Raste na vlažnim livadama, pored potoka i reka. Lekovit je rizom, koji prijatno miriše na bronhi bonbone. Iđirot se u ratnim vremenima koristio kao začin, pa se ponegde naziva i „ratni biber“. Glavni aktivni princip je etarsko ulje.
Iđirot se vekovima upotrebljava u narodnoj medicini kao efikasno i provereno sredstvo protiv gastritisa (pošto ima osobinu da reguliše nivo želudačne kiseline – ako je nema dovoljno iđirot pospešuje njeno lučenje, a ako je ima previše čaj od ove biljke je snižava). Pored gastritisa iđirot ulazi u sastav čajnih mešavina koje se preporučuju za ublažavanje tegoba kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Iđirot je i odličan lek za organe za disanje. Preporučuje se protiv bronhitisa, kašlja i prehlada.
Austrijska travarka Marija Treben iđirot posebno preporučuje ljudima obolelim od raka pluća. Pije se čaj pripremljen na hladno. Jednu kafenu kašičicu iđirota uveče prelijte šoljom hladne vode, promešajte, poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro sve blago zagrejte (ne do ključanja). Procediti i popiti u malim gutljajima toplo.
Iđirot je i moćan antioksidant, u čemu leži njegova moć u borbi protiv slobodnih radikala. Zato se preporučuje osobama sklonim moždanim udarima.
Etarsko ulje iđirota sadrži u veoma malim količinama opasnu sustancu asharon, za koju neki naučnici tvrde da je kancerogena. Zato je važno da ovu biljku koristite u tačnoj dozi. Iako je asharon nesumnjivo štetan, šolja čaja od iđirota verovatno nije veća opasnost od kašičice suvog začina od povrća koji sadrži mononatrijum glutaminat ili šnicle ispečene na roštilju.
RECEPTI
Čaj za lakše podnošenje kriza prilokom odvikavanja kokainskih i heroniskih zavisnika
Jednu supenu kašiku iđirota uveče prelijte sa pola litra hladne vode uveče, promešajte poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro sve blago zagrejte (ne do ključanja) i dodajte kašiku lista matičnjaka, poklopite i ostavite 15 minuta. Procediti i popiti u malim gutljajima u toku dana.
Čajna mešavina protiv gastritisa i čira na želucu
Sastojci: iđirot 100 g, laneno seme 100 g, slatki koren 100 g, bokvica 100 g
Priprema: Sve biljke pomešajte, pa dve supene kašike smese prelijte sa 300 ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite i popijte pola sata pre jela. Piti tri šolje na dan sveže pripremljenog čaja.
Čajna mešavina protiv bronhitisa i astme
Sastojci: iđirot 100 g, dobričica 100 g, podbel 100 g, anis 100 g
Priprema: Sve biljke pomešajte, pa pet supenih kašika smese prelijte sa 700 ml ključale vode. Promešajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite i popijte u toku dana.
Čajna mešavina za one koji hoće da prestanu da puše
Jednu supenu kašiku iđirota uveče prelijte sa pola litra hladne vode, promešajte, poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro sve blago zagrejte (ne da povri) i dodajte dve supene kašike majčine dušice, poklopite i ostavite 15 minuta. Procediti i popiti u malim gutljajima u toku dana.
Izvor: Momčilo Antonijević/Snaga bilja
Foto: Envato, Wikipedia