Da li će izvoz mesa u Kinu uvećati naš stočni fond?

13

Hoće li najavljeni aranžmani za izvoz mesa u Kinu oživeti domaće stočarstvo? Izgleda da to nećemo saznati tako brzo jer je za oporavak te grane poljoprivrede neophodan dug period, mnogo više zalaganja i nadasve značajniji budžet, tvrde agrarni analitičari.

Ono što zabrinjava jeste činjenica da nam je stočni fond na nivou od pre sedam decenija.

Činjenicu da Kina otvaranjem svog tržišta stvara preduslove za veće investiranje u srpsko stočarstvo, poljoprivrednici pozdravljaju.

– Potražnja za jagnjećim mesom je sve veća. Osećam to na svojoj koži po pozivima klaničara i mesnih industrija koje nas zovu iz dana u dan – kaže Dušan Radanović, poljoprivrednik iz Čuruga.

Prva klanica je dobila dozvolu za izvoz, a do kraja juna dobiće ih još osam.

Iako je urađen veliki napor države i ministarstva, agroanalitičari smatraju da je to i dalje mali korak jer je stočarstvu u Srbiji potrebna ozbiljna finansijska podrška i organizovani pristup čitavom poslu.

– Ja ne mogu da poverujem u neke velike isporuke mesa. Desetak godina je potrebno uz ozbiljna investiciona angažovanja i države i ministarstva, kredita i naravno finansijskih injekcija i iz Kine i drugih zemalja da se naše stočarstvo oporavi – realan je Milan Prostran, agroanalitičar.

I ono što sledi, a tako je bar dogovoreno prilikom posete naše delegacije Pekingu, je dozvola za izvoz goveđeg mesa, a do kraja godine i mleka i svinjskog mesa na kinesko tržište.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay, Pexels


reklama