Početna Novo Da li vodostaj Dunava ugrožava riblji fond?

Da li vodostaj Dunava ugrožava riblji fond?

99

Vodostaj Dunava kod Novog Sada pre nekoliko dana iznosio je 70 centimetara, što spada u kategoriju niskih i srednje niskih vrednosti. Uz temperaturu vode od oko 10 stepeni, ovakvi uslovi mogu da imaju značajan uticaj na riblji fond i ribolov.

– Voda je i dalje hladna, nisu sve vrste potpuno aktivne, neke su već u lovostaju, smuđ, štuka, tako da je mart jedan tanak mesec za ribolov, ali ima i dalje ribolovaca, peca se bela riba, som se još javlja tu i tamo. Na Savi je takođe porast vodostaja, neka 2 metra, tako da je situacija na Tisi i Savi bolja, ali videćemo kako će se to održati. Nije bitno da naglo poraste pa da naglo padne, nego je bitno da se taj vodostaj stabilno održi – rekao je Ljubomir Pejčić iz Ribolovačkog saveza Vojvodine.

Nizak vodostaj i niže temperature vode utiču na ponašanje ribe, njen metabolizam i migracije. Manja količina vode može da smanji dostupnost kiseonika i promeni uslove za mrest određenih vrsta.

– Period mresta, na primer, smuđ je u lovostaju, sad u martu, početak aprila je period kada se mresti i većina vrsta voli da uđe u razlive, rukavce, gde je visoka voda. Međutim mi sad imamo neobičan vodostaj, snega da praktično nije ni bilo u našim krajevima, verovatno će biti jako loš mrest za smuđ, ako se ovo nastavi i za druge vrste – dodao je Pejčić.

Ribolovci i stručnjaci kažu da su ovakve promene u vodostaju prirodna pojava, ali da dugoročne posledice zavise od trajanja niskih nivoa i temperature vode. Kako će se riblji fond prilagoditi trenutnim uslovima, ostaje da se vidi.

Izvor: RTV

Foto: Envato