Deset godina od stravičnih poplava 2014. – DA SE NE PONOVI!

71

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Čedomir Rakić izjavio je na otvaranju dvodnevne međunarodne konferencije „10 godina nakon poplava 2014. godine“ da voda ne poznaje granice i da su poplave izazov za čitavu populaciju.

On je istakao da ceo svet mora da bude spreman da se suoči sa rizicima i istakao da je sprečavanje poplava važnije od otklanjanja štete. Rakić je dodao da je Srbija iskustva iz prethodnih godina iskoristila za izgradnju otpornijih i održivijih zajednica, a u cilju uspešne odbrane od poplava i upravljanja rizicima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

– Uložili smo značajna sredstva u održavanje postojećih, ali i planiranje novih vodnih objekata i sistema, za šta su izvori finansiranja različiti – sredstva se povlače iz budžeta Srbije, iz fondova EU, zatim preko projekata, pa i zajmova. Kada govorimo o sredstvima za teritoriju koja je u nadležnosti preduzeća „Srbijavode“, a koja se prema Uredbi o utvrđivanju Programa upravljanja vodama opredeljuju na godišnjem nivou, za 2024. je za upravljanje vodama opredeljeno više od pet miliona dinara, od čega je za uređenje vodotoka i zaštitu od štetnog dejstva voda opredeljeno skoro četiri i po miliona dinara, što predstavlja skoro 80 odsto od ukupno izdvojenih sredstava – istakao je Rakić.

On je dodao da je za uređenje vodotoka i zaštitu od štetnog dejstva voda prošle godine opredeljeno tri i po miliona dinara, dok je taj iznos u 2022. bio nešto manji od tri miliona. Prema rečima Rakića, samo uz saradnju, solidarnost i podršku možemo da osnažimo naše zajednice i pripremimo ih da bolje odgovore na izazove današnjice.

Ovu konferenciju je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) uz podršku EU. Na konferenciji je predstavljena i Studija u kojoj su navedena ključna dostignuća Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i javnih vodoprivrednih preduzeća, kao i efekti investicija koje su sprovedene u cilju unapređenja sistema upravljanja vodama i zaštite od poplava.

U toku konferencije, koja okuplja više od 20 učesnika iz Srbije i regiona Zapadnog Balkana, predstavnici vlada imaće priliku da u okviru različitih panela razgovaraju o izazovima i istraže mogućnosti za jačanje otpornosti i smanjenje rizika od katastrofa.

Šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuel Žiofre izjavio je u okviru konferencije da je Evropska unija pomogla Srbiji prilikom poplava 2014. godine, kao i da je od tada uložila 250 milona evra u saniranje posledica poplava i sprečavanje budućih poplava u Srbiji.

– Mi smo momentalno reagovali i već u julu te godine organizovali smo donatorsku konferenciju. Veoma sam ponosan što je EU pomogla Srbiji kako u tom tom ključnom trenutku, tako i kasnije sa sredstvima za obnovu od 250 miliona evra – poručio je Žiofre.

On je dodao da su veoma ponosni što su pomogli da se izgradi 2.400 novih domova, rekonstruiše i izgradi 73 mosta i druga kritična infrastruktura i što su pomogli da se 36.000 poljoprivrednih domaćinstava vrati proizvodnji.

– Mi smo u pomoći od tih strašnih poplava bili tu od samog početka i nastavili smo dalje da pomažemo u obnovi rečnih sistema i izgradnji sistema koji će pomoći da se smanje rizici od prirodnih katastrofa. S tim u vezi, važan je evropski civilni mehanizam zaštite koji omogućava brzo angažovanje opreme, ljudstva, finansijskih sredstava kako bi se trenutno pomoglo onima kojima je to najneophodnije – objasnio je Žiofre.

Dodao je da se Srbija pridružila tom mehanizmu, tako da danas srpski timovi odlaze u pomažu u drugim zemljama, kao što je to bilo u Grčkoj nedavno.

Izvor: Tanjug

Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede