Srbija je poslednjih dvadeset godina postala sve zavisnija od uvoza svinjskog mesa, dok domaća proizvodnja beleži kontinuirani pad i nalazi se na istorijski najnižem nivou.
Podaci pokazuju da je vrednost ukupnog uvoza mesa porasla sa svega pet miliona evra 2006. godine na rekordnih 256 miliona evra u 2024, dok je prošle godine iznosila 213,5 miliona evra. Najveći deo tog uvoza odnosi se upravo na svinjsko meso, za koje je Srbija tokom dve decenije izdvojila čak 1,18 milijardi evra.
Istovremeno, domaći stočni fond nastavlja da se smanjuje. Broj svinja danas je na najnižem nivou u poslednjih nekoliko decenija, što ozbiljno ograničava mogućnosti domaće proizvodnje i povećava zavisnost od stranog tržišta. Stručnjaci upozoravaju da se ovaj trend ne može zaustaviti bez dugoročnih mera koje će podstaći obnovu stočarske proizvodnje.
Kao ključni razlozi za ovakvo stanje navode se dugogodišnje smanjenje broja proizvođača, visoki troškovi proizvodnje, česta pojava bolesti poput afričke kuge svinja, ali i nedovoljna profitabilnost uzgoja. Sve to dovelo je do toga da brojni farmeri odustanu od proizvodnje, dok domaće tržište sve više zavisi od uvoza.
Iako je prošle godine zabeležen izvestan pad vrednosti uvoza u odnosu na rekordnu 2024. godinu, analitičari ocenjuju da to ne predstavlja oporavak domaće proizvodnje, već pre svega posledicu promena cena i tržišnih kretanja. Suštinski problem ostaje isti – Srbija danas proizvodi znatno manje svinjskog mesa nego što joj je potrebno za sopstvene potrebe.
Stručnjaci smatraju da je za preokret neophodna dugoročna strategija razvoja svinjarstva koja bi obuhvatila ulaganja u obnovu stočnog fonda, modernizaciju farmi, jačanje biosigurnosnih mera i veću podršku proizvođačima. Bez takvih koraka, upozoravaju, Srbija će i u narednim godinama ostati u velikoj meri zavisna od uvoza svinjskog mesa, uprkos dugoj tradiciji svinjarske proizvodnje i značajnim prirodnim potencijalima koje poseduje.
Izvor: Biznis.rs
Foto: Envato
