Epidemija antraksa hara po francuskim farmama

32

Više od 50 krava, ovaca i konja uginulo je na stočarskim farmama u Francuskoj u najtežoj epidemiji antraksa u toj zemlji u poslednje dve decenije, navode vlasti, upozoravajući na manjak vakcina.

Vlasti u departmanu Gornji Alpi, na jugoistoku Francuske, objavile su da se od juna antraks, koji može da bude fatalan i za ljude, proširio na 28 farmi.

Bolest prenose spore koje u tlu mogu ostati neaktivne decenijama, a mogu se nalaziti i u lešinama mrtvih životinja.

Sve životinje na farmama zahvaćenim epidemijom vakcinisane su i neće učestvovati u proizvodnji najmanje 21 dan, koliko traje postupak dezinfekcije, kako bi se grlima osiguralo dovoljno vremena da razviju imunitet. Takođe, mleko pronađeno na mestima zaraze, pasterizovano je i posle toga uništeno.

Poslednja ozbiljna epidemija antraksa u Francuskoj zabeležena je 2008. godine, kad se bolest proširila na 23 farme, uglavnom u istočnom francuskom departmanu Du.

U prvom ovogodišnjem slučaju zaraze, 28. juna u selu Montgarden uginulo je šest krava, posle čega se bolest proširila na još 12 farmi.

Krave zaražene antraksom oteknu u području abdomena i krvare iz otvora i često uginjavaju u roku od 24 časa.

Bolest je prilično retka, iako je nešto više od 100 slučajeva registrovano na francuskim farmama posle 1999. godine, najčešće tokom vrućih leta posle razdoblja jakih kiša.

Regionalna agencija za zdravstvo ARS objavila je da su 103 osobe iz Gornjih Alpa možda bile u kontaktu sa zaraženim životinjama. Većina su poljoprivrednici, veterinari ili radnici u klaonicama. Polovina njih je iz preventivnih razloga dobila antibiotike.

Francuski veterinari imaju teškoća sa suzbijanjem epidemije budući da je španska laboratorija koja proizvodi vakcine zatvorena tokom avgusta zbog godišnjih odmora.

Slučajevi prenosa antraksa na ljude izuzetno su retki, ističe doktorka Kristin Ortman iz ARS-a. Od početka epidemije nije zabeležen nijedan slučaj antraksa kod ljudi, dodala je ona.

Foto: Pixabay


reklama