Na lokalitetu gradske deponije u Sanskom Mostu izvršena je eutanazija i ukopavanje 14 muznih krava sa lokalne farme za koje je utvrđeno da su zaražene brucelozom, zaraznom bolešću koja napada stoku, a može biti opasna i po ljudsko zdravlje.
Direktor Veterinarske stanice u Sanskom Mostu, Admir Talić, istakao je kako su zaražena grla otkrivena nakon uzimanja uzoraka prilikom redovnog dijagnostičkog ispitivanja.
– Tokom redovne kontrole koju vršimo potvrdili smo oboljenja grla na jednoj farmi nadomak Sanskog Mosta, nalazi su poslati u Bihać i Sarajevo na dijagnostičku potvrdu i rezultati su bili pozitivni. Po naredbi nadležne federalne i kantonalne inspekcije uradili smo eutanaziju svih zaraženih grla – istakao je Talić.
Prema njegovim rečima, nakon dugo godina ovo je prvi slučaj u Sanskom Mostu da je bruceloza potvrđena kod muznih grla.
– Nema mesta panici, grla su odmah posle prvih nalaza izolovana i isključena iz proizvodnje mleka i trenutno je u toku istraga da se utvrdi na koji način su zaražena. U toku ove godine uradili smo više od 500 dijagnostičkih ispitivanja i ovo je prvi slučaj bruceloze u Sanskom Mostu posle dugo vremena – istakao je Talić.
Kako Talić navodi, u proteklom periodu bilo je primera da su ovce oboljevale od bruceloze, te su životinje i u takvim slučajevima eutanazirane.
– U prošloj godini imali smo slučaj da je i vlasnik ovaca oboleo od bruceloze. Kod životinja to je neizlečiva bolest, a kod ljudi može izazvati ozbiljne posledice, pa u nekim slučajevima, ukoliko se ne leči, i smrt – kaže Talić.
Čovek se, objašnjava veterinar, može zaraziti na tri načina i to ukoliko jede ili pije nešto što je zaraženo, udisanjem ili ukoliko bakterija uđe u telo preko površinskih rana. Najčešći način zaraze je preko zaraženih mlečnih proizvoda.
Šef opštinske inspekcije u Sanskom Mostu, Elvis Pašić, naveo je kako su eutanizirane krave ukopane na za to predviđenom delu gradske deponije, uz sve potrebne mere sanitarne i higijenske zaštite.
– Sve je sprovedeno uz nadzor kantonalne inspekcije, sve troškove ovih aktivnosti snosiće Opština Sanski Most i posledica po građane neće biti – kazao je Pašić.
Izvor: Nezavisne
Foto: Daniel Quiceno M on Unsplash; David Dolenc on Unsplash; Joachim Süß on Unsplash
