Faktori koji utiču na usvajanje mineralnih elemenata kod voćaka

318

Usvajanje mineralnih elemenata zavisi od brojnih faktora od kojih su najznačajniji temperatura, pH zemljišta i antagonističko ponašanje samih elemenata.

Temperatura utiče na sve fiziološke i biohemijske procese kod voćaka, pa i na usvajanje jona. Tako se pri temperaturi od 10-12 stepeni prvo usvajaju joni fosfora, zatim kalijuma, pa tek azota i kalcijuma. Apsorpcija je najintenzivnija između 15 i 25°C. Tako je, naprimer, usvajanje kalijuma na temperaturi od 25 stepeni 3-4 puta veće nego na temperturi od 13°C, za nitratni oblik azota 14 puta, a za fosfor i kalcijum 4 puta. Usvajanje prestaje na temperaturi preko 32 stepena. Pri optimalnim temperaturama usvajanje je brže jer se ubrzava sinteza belančevina i drugih jedinjenja u čijem sastavu učestvuju usvojeni elementi. Sa druge strane, sa povećanjem temperatura povećava se disanje, što dovodi do povećanja organskih kiselina. Zastupljenost organskih kiselina iznad određene količine je štetno, ali tu štetnost neutralizuje kalcijum jer se tada brže usvaja. Sve ovo trebalo bi imati u vidu kad se vrši prihrana voćaka.

PH vrednost zemljišta utiče na usvajanje mineralnih elemenata i kad je reakcija alkalna i kad je kisela. Alkalna reakcija zemljišta – pH iznad 7, praćena je većim sadržajem kalcijuma i često dovodi do blokiranja usvajanja kalijuma, magnezijuma, bora, cinka, gvožđa i mangana. Sa druge strane, kisela zemljišta često oskudevaju u kalcijumu i magnezijumu. Za najveći broj voćaka optimalna vrednost pH je između 5,5 i 7.

Antagonističko delovanje elemenata se ogleda u blokiranju usvajanja određenih elemenata kad je drugi u višku. Izraženo antagonističko delovanje imaju: N:P, N:K, K:Mg, Fe:Mn, Zn:Mg, i P:Zn.

Pored ovih faktora, na usvajanje i efikasnost mineralne ishrane utiču: način održavanja zemljišta, mikroflora, obezbeđenost vodom, aeracija…

Izvor: dipl.ing voćarstva i vinogradarstva Mihajlo Žikić, Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije

Foto: Pixabay , Free Images


reklama