Falsifikati meda nisu samo problem u Srbiji

328
Honey When: 23 Nov 2012

Skoro polovina meda na evropskom tržištu uvozi se iz Kine, a istraživanja su pokazala da 20% uvoznog meda predstavlja falsifikat.

Izvestioc Evropskog parlamenta za različit kvalitet hrane Biljana Borzan uputila je u proceduru predlog izmene pravila EU za označavanje porekla meda.

Trenutna pravila omogućavaju upotrebu oznake da je neki med dobijen mešanjem meda proizvedenog u EU i meda koji nije proizveden u EU ili mu je poreklo iz EU, bez navođenja odnosa ili zemlje porekla.

– U praksi to znači da proizvod koji ima 1% evropskog meda i 99% uvoznog meda može da bude označen kao „mešavina EU i ne-EU meda“, jednako kao da su odnosi obrnuti. To otvara prostor za manipulacije, prevare potrošača i otežava život domaćim proizvođačima meda. Gotovo polovina meda na evropskom tržištu se uvozi iz Kine, a istraživanja su pokazala da je 20% uvoznog meda krivotvoreno, te sadrži ilegalne dodatke poput šećernog sirupa, koji služe povećanju količine – izjavila je Borzan.

Prosečna cena kilograma kineskog meda je oko 1,5 evra, dok se evropski prodaje za oko 4 evra. Proizvođači iz EU upozoravaju kako je jedan od razloga tome dodavanje šećernog sirupa i drugih supstanci. Takođe, za razliku od kineskih kolega, oni moraju da se pridržavaju strogih pravila, a uvozne kontrole nisu dovoljno snažne da spreče uvoz meda koji nije u skladu s evropskim standardima.

– Kako bismo zaštitili građane od prevare, a domaće proizvođače od nelojalne konkurencije, moramo promeniti sistem. Na primer, uvođenjem označavanja tačne zemlje porekla ili odnosa u mešavini. Strategija „Od polja do stola“ otvara te mogućnosti, a Slovenija je najavila da će to pitanje pokrenuti kad preuzme predsedanje Većem EU u drugoj polovini 2021. godine – kazala je Borzan za „Euroactiv“

Foto: Pixabay, Free Images


reklama