Francuska, Italija i Španija beleže pad proizvodnje vina

44

Svetska proizvodnja vina ove godine mogla bi da padne na jedan od najnižih nivoa u istoriji zbog lošeg vremena u Evropi. Međutim, očekuje se da će se potražnja oporaviti i biti kao i pre pandemije virusa korona, saopšteno je iz Međunarodne organizacije za vino i vinogradarstvo (OIV).

U početnim projekcijama za 2021. predvideli su globalnu proizvodnju između 247,1 i 253,5 miliona hektolitara, sa srednjom procenom na 250,3 miliona hektolitara. U tom slučaju ovo bi bila treća uzastopna godina proizvodnje ispod proseka, približna onoj iz 2017, piše “Agroklub” i navodi da je te godine proizvodnja bila najmanja unazad 60 godina. U Italiji očekuju pad proizvodnje za devet odsto, u Španiji za 14, a u Francuskoj za 27 odsto. Kako se ističe, glavni razlog smanjene ponude evropskog vina je loše vreme koje je vladalo širom kontinenta, ali je najviše pogodilo Francusku, objašnjavaju iz OIV. Ta je zemlja u aprilu doživela jake mrazeve, praćene obilnim kišama, grmljavinom i gradom, a vinovu lozu napala je i plesan. Predviđeno je da će proizvodnja u EU pasti na 145 miliona hektolitara, što je 13 odsto manje u odnosu na prošlu godinu.

U ovoj godini ona je znatno porasla u zemljama južne hemisfere. OIV procenjuje da će biti najveća u istoriji i iznositi 59 miliona hektolitara, što je povećanje od 19 odsto u odnosu na 2020. Čile i Australija će u ovoj sezoni proizvesti 30 odsto više vina nego pre godinu dana, a Argentina 16.

Povećana je i proizvodnja vina u SAD, za koju se ove godine očekuje 24,1 milion hektolitara, što je rast za šest odsto. Međutim, OIV nije objavio prognozu za Kinu u ovoj godini zbog nedostatka podataka o berbi grožđa, ali je napomenuo da očekuju nastavak pada od 2016. godine.

Globalni trendovi potrošnje bili su ohrabrujući, a podaci iz prvog polugodišta upućuju na oporavak uprkos stalnim poremećajima u turizmu i ugostiteljstvu povezanim s pandemijom.

– I dalje očekujemo povećanje globalne potrošnje u poređenju sa 2020. godinom – rekao je Pau Roka, glavni direktor OIV-a, ističući da podaci o trgovini u prvom polugodištu pokazuju količine iznad nivoa od pre pandemije.

On je dodao da je prelazak na internet prodaju takođe pomogao vinskoj industriji tokom krize. Međutim, očekivani pad kineske potražnje mogao bi da ograniči godišnji porast potrošnje na oko dva odsto u poređenju s padom od tri odsto u 2020.

Izvor: Politika

Foto: Freepik, Pexels


reklama