Glamočić: „Stimulisaćemo povrtarsku, voćarsku i sve druge intenzivne proizvodnje“

42

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić poručio je tokom posete fabrici „Telek paprika“ u naselju Martonoš kod Kanjiže, da će resorno ministaratvo ubuduće na različitim nivoima stimulisati poljoprivredne proizvođače koji rade povrtarsku, voćarsku i sve druge intenzivne proizvodnje, u odnosu na one koji budu radili samo klasične kulture.

– To znači da će oni koji se budu bavili povrtarstvom, konkretno, dobiti veće podsticaje. Svi podsticaji će se pravdati računima, da pare koje su dobili od države završe ponovo u poljoprivredi – rekao je Glamočić.

On je najavio da će u novembru biti raspisani konkursi za nacionalne podsticaje za nabavku opreme, mehanizacije kao i za pomenutu vrstu proizvodnje.

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Balint Juhas je istakao je da je poljoprivreda stub ekonomije Vojvodine i da je velika čast što je Glamočić posetio dva vojvođanska preduzeća, „Super fud“ i „Telek papriku“, jer te firme obezbeđuju vojvođansku budućnost za 500 porodica.

– Ta preduzeća su primer kako se stvara dodatna vrednost, kako se izlazi na inostrano tržište i kako se iz poljoprivrede izvlači ono što predstavlja kvalitet i vrednost. Drago mi je što su posle uspešne realizacije projekta „Program ekonomskog razvoja Vojvodine“ i mađarski investitori prepoznali mogućnost investiranja u Vojvodinu i u celu Srbiju – kazao je Juhas.

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je da kompanija „Telek paprika“, svojim izvanrednim rezultatima koje postiže izvozom sirovina u sve krajeve sveta, predstavlja veliki ponos za vojvođanske Mađare.

Naglasio je da je uspeh kompanije dobar i za privredne i izvozne potencijale Srbije.

Kompanija „Telek paprika“ godišnje proizvede veliku količinu gotove robe za prehrambenu industriju, pored ostalog spanaća, mirođije, peršunovog lista, paprike, šargarepe, cvekle i paštrnaka. Izvoze 90 odsto za Evropsku Uniju, a potom i ostali deo sveta – Rusija, SAD, Kanada, Indija, Australija…

– Svake godine imamo plan povećanja dosadašnje proizvodnje za 5 ili 10 posto. Nažalost proizvodnja i prodaja paprike opadaju, i postoji bojazan da će nestati, nažalost – rekao je Jožef Telek, vlaskin fabrike „Telek paprika“.

Foto: Tanjug/Aleksandra Orlić