„Gruža agrar“ – dobar primer dobre poljoprivredne prakse

222

Jedan od najvećih poljoprivrednih proizvođača u Šumadiji Miroslav Nikolić od ove godine je pored već ustaljene proizvodnje voća, jabuke, nektarine i borovnice započeo i plasteničku proizvodnju povrća, a da je ova godina bila dobra za firmu „Gruža agrar“ i Nikoliće govori i to da su završili izgradnju hladnjače koja danas služi i kao otkupni centra.

Miroslav Nikolić je skoro dvadeset godina u voćarstvu. Na ukupno 15 hektara, u selu Balosave u opštini Knić, bavi se proizvodnjom jabuka, nektarina i borovnica. Za narednu godinu planirao je i da otpočne postepeno proširenje voćnjaka, a čak 30 hektara zemlje nalazi se u pripremi.

– Ako uporedimo 2021. i ovu godinu, ove godine smo imali značajno niže temperature, imali smo lakšu proizvodnju u smislu primene tehnologije, a samim tim smo dobili dobar kvalitet, sa ovim količinama u zasadima jabuke, nektarine i borovnice. Naša negde ukupna proizvodnja jabuke je 300 tona, nektarine negde oko 50 tona, a borovnice 70 tona. Ove godine smo imali te neke količine koje smo postigli i nešto je manji rod bio kod jabuke i borovnice iz razlog što smo imali jako suvo proleće. Zbog samog oprašivanja koristimo pored bumbara i solitarne pčele i mogu reći da su solitarne pčele odradile odličan posao i prošle, a pogotovu ove godine. Zadovoljni smo i sa količinama i kvalitetom s obzirom na ovu situaciju i nakon pandemije i virusa, a sada i ove nesreće sa Ukrajinom, samo tržište tako postavlja stvari da jednostavno moramo da ga pratimo – rekao je Nikolić.

I do 90 % proizvodnje svežeg voća odlazi na izvoz. Iako se najviše izvozilo za Rusiju od ove godine, zbog trenutnih okolnosti, otvorila su se i nova evropska tržišta, poput Nemačke, Engleske i Austrije.

– Uz sve to jako nam je značajno da sve što proizvedemo od voća, a od ove godine i povrća što smo krenuli kooperantski da radimo, dolaskom i novih marketa i razvojem i širenjem kapaciteta domaćih marketa, uz primene standarda, sve se više otvara domaće tržište što nam je jako značajno. Eto ja sam u voćarstvu gotovo 19 godina i videli smo puno toga novog i ove godine. Novo je ako pričamo u oblasti jabuke da su već mnoge nove sorte izašle koje daju vrhunske rezultate, daje se akcenat na klupskim sortama, primena struke je opet maksimalna – napomenuo je Nikolić.

Od ove godine sa radom je otpočeo i Centar za voće, povrće, začinsko i aromatično bilje na imanju porodice Nikolić gde će se skupljati proizvodi i kooperanata iz Gruže.

– I ono što smo odradili jeste da smo izvršili nabavku za sortiranje i pakovanje borovnice kao i ostalog voća, konkretno jabuke, a i pored toga stvorili smo uslove da naše kvalitetne proizvode i proizvode naših kooperanata, smestimo, rashladimo, sortiramo i pakujemo u momentu kada je na tržištu takva cena da možemo da budemo više zadovoljni, da možemo da ostvarimo veći profit od naših proizvoda. Mi smo ove godine krenuli u otkup borovnice i jabuke, već to radimo sa našim kooperantima ovde u Gruži i okruženju, a od sledeće godine ćemo to još više proširiti – kazao je Nikolić.

Od ove godine pokrenuta je i proizvodnja sveže salate na čak četiri hektara.

– Počeli smo sa proizvodnjom sveže salate pod protivgradnim mrežama, sa sistemom orošavanja, tako da uz saradnju sa strukom sa zemunskim Poljoprivrednim fakultetom, od 11 sorti koje smo ove godine odgajali ovde u Gruži imamo odlične rezultate na sedam sorti salata i na tri hektara smo ostvarili jako dobar kvalitet, a reakcije od kupaca i sa tržište su jako dobre i pozitivne. Tu smo iskoristili priliku da ne samo nešto novo naučimo i mi i naši kooperanti i idemo u pravcu proširivanja te proizvodnje gde ćemo dodati još neke povrtarske kulture – mišljenja je Nikolić.

„Gruža agrar“ tim je u saradnji sa profesorkom Jasminkom Milivojević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu ove godine pokrenuo i jedan ogled u zasadima borovnice.

Naime naredne tri godine pratiće se uticaj protivgradnih mreža koje se nalaze u različitim bojama, crnoj, crvenoj, plavoj, žutoj i beloj kako bi se videlo koja najbolje utiče na kvalitet, količinu i što raniju berbu.

Izvor: RTV

Foto: Gruža agrar