Imaćemo više uljane repice zbog dobre otkupne cene

81

Za malo više od mesec dana trebalo bi da krene žetva uljane repice koja je jesenas posejana na oko 27.000 hektara.

Lane je prosečan prinos po hektaru iznosio tri tone, a očekivanja su da će ove godine biti neznatno viši, iznad tri tone po hektaru, kazala je za „Dnevnik” prof. dr Ana Marjanović Jeromela sa Naučnog instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu.

Po njenim rečima, uljane repice jesenas je posejano za trećinu više nego u septembru 2020. godine, ali površine pod ovom industrijskom biljkom još nisu dostigle istorijski maksimum od pre više od četiri decenije, kada je bila posejana na 40.000 hektara. Mada imamo uslove, rekla je, da repicu sejemo na 60.000 hektara.

– Glavni razlog zašto je ratari sve više seju je dobra cena industrijske biljke – kazala je dr Ana Marjanović Jeromela i dodala:

– Seme repice koriste se u proizvodnju jestivog ulja, ali i biodizela i glavni je izvor proteinske hrane u ishrani ljudi i životinja.

Industrijska biljka, kako je istakla, trenutno je u fazi nalivanja semena, više nema žutih cvetova po kojima je prepoznatljiva , pošto je završena faza cvetanja i formiranje semena.

– Kao i druge biljke, i uljana repica ne voli sušu, vetar i visoke dnevne temerature pa joj sadašnja klima nikako ne odgovara. Ipak, tokom cvetanja u aprilu, mada je bilo hladno, bilo je i padavima pa se očekuje da rod bude malo veći nego prošle godine, iznad tri tone – istakla je dr Ana Marjanović Jeromela.

Poljoprivrednik iz Subotice Miroslav Kiš već 20 godina seje repicu zbog dobre cene i plodoreda. Napominje da se iz godine u godinu sve više zemljoradnika iz okoline Subotice opredeljuje za setvu repice.

– Svaka godina ima svoje manjkavosti. Ove vlada suša pa biljka nije dovoljno narasla. Repicu treba sejati ranije, već krajem avgusta i početkom septembra, a većina ratara je prošle godine sejala tek oko 20. septembra, jer su čekali kišu. Sada bolje izgleda ona koja je posejana u ranijoj setvi. Pokazalo se da je bolje seme staviti u suvu zemlju nego čekati padavine – naveo je ratar Miroslav Kiš.

Na Produktnoj berze Novi Sad prošle sedmice kilogram uljane repice koštao je od 99,4 dinara do 102 dinara sa PDV-om, ali nije bilo trgovanja.

– Nema još zaključenih ugovora za novi rod, mada je do žetve ostalo nekoliko sedmica – kazala je za „Dnevnik” Anja Jakšić sa Berze.

Kako je istakla, cena uljane repice znato je viša nego pre godinu dana. U maju prošle godine, rekla je, kilogram repice je koštao od 62 dinara do 64,9 dinara.

Izvor: Dnevnik

Foto: Envato


reklama