Ishrana jagnjadi

416

Kolostralna ishrana je najvažniji period ishrane jagnjadi iz više razloga. Tada jagnjad putem visokog sadržaja imunoglobulina stiču imunitet koji je veoma važan za njihov dalji razvoj.

Količina kolostruma (prvo mleko) zavisi od energetskih potreba za zagrevanje organizma jagnjadi. Pa tako u hladnijem periodu jagnjad imaju veću potrebu za energijom kako bi se zagrejao organizam i tada će popiti više kolostruma. Kvalitet i količina kolostru zavise od ishrane ovaca. Ako su dobro hranjene i sa kvalitetnom hranom, lučiće više kvalitetnog kolostruma i samim tim dobićemo zdravu i kvalitetnu jagnjad.

Ishrana suvom hranom. Prvih 7-10 dana jagnjad konzumiraju isključivo kolostrum i mleko. Posle toga jagnjadima se daje koncentrat sa 18% proteina i kvalitetno seno lucerke ili još bolje crvena detelina, trogotka (ima veću lisnu masu), što je veoma značajno za razvoj buraga. Sa uvođenjem suve hrane smanjuje se konzumiranje mleka i u četvrtoj nedelji mogu se dojiti dva puta dnevno. Narvano da sa odmicanjem vremena mleko ima sve manji značaj, a suva hrana sve veći. U drugom mesecu može se uvesti silaža u obrok jagnjadi ili se privikavaju na zelenu hranu i pašu (zavisno od godišnjeg doba) i na taj način se osposobljavaju da posle tri meseca pređu na ishranu bez mleka. Najbolja hrana za odlučenu priplodnu jagnjad je paša uz koju treba obezbediti koncentrat.

U periodu od 3 do 8 nedelje karakterističan je brz porast jagnjadi i tada bi oni trebalo da pojedu oko 200 g koncentrata sa 16% proteina, a seno oko 100-150 g.

U periodu od od 8 do 12 nedelje dnevna konzumacija iznosi oko 500-800 g koncentrata sa 14% proteina i oko 400 g sena.

Izvor: dipl. inž. Verica Lazarević, PSSS Jagodina

Foto: Pixabay, Freepik


reklama