Iz Palićkog jezera izlovljeno više od 200 tona ribe

1314

Na Palićkom jezeru je u toku peti selektivni izlov invazivnih vrsta riba. Radi se o kampanji koja se sprovodi u okviru projekta „Ekolakus“, koji za cilj ima zaštitu biodivireziteta i voda jezera Palić i Ludaš.

Aktuelna kampanja izlova ribe u četvrtom sektoru Palićkog jezera, ukupno peta u okviru „Ekolakus“ projekta, počela je 7. i završava se 28. februara. Radnici Javnog preduzeća „Palić-Ludaš“ su samo iz jedne mreže izvadili između 800 – 900 kilograma ribe, a od početka kampanje više od 20 tona. Posao se nastavlja u septembru sa još jednom kampanjom izlova ribe, ali su već i dosadašnje pokazale da invazivnih vrsta riba ima mnogo više nego što su to mogli da predvide na početku projekta.

– Pre početka projekta bila je ideja da će se 50 tona babuški izvaditi iz Palićkog jezera i onda ćemo završiti selektivni izlov. Međutim, sada smo već prešli 200 tona, znači, ne možemo ni da zamislimo koliko ribe ima, ali to ćemo naravno pratiti monitoringom, kao što smo i do sada pratili – objašnjava Marta Dobo, direktorka Javnog preduzeća „Palić-Ludaš“.

Selektivni izlov ribe ima za cilj da se smanji broj nepoželjnih vrsta riba, pre svega babuške, a paralelno sa tim poslom vrši se poribljavanje. Plemenita riba, koja se nađe u mrežama, vraća se u jezero.

– Naravno, u ovim mrežama se uvek nađu, što je dobro, to je dobar znak, i naše domaće vrste. Znači ima tu dosta šarana, naravno smuđa, što svaki pecaroš može da potvrdi, da ima baš dosta lepih primeraka, ponekad nađemo i štuku što je opet dobar znak, jer štuka je osetljiva vrsta i razne druge vrste, ali u manjim količinama – ističe Tamaš Vinko, stručni saradnik Javnog preduzeća „Palić-Ludaš“.

Projekat „Ekolakus“ inače ulazi u samu završnicu. Radi se o kompleksnom projektu koji pre svega za cilj ima zaštitu biološke raznovrsnosti u jezerima Palić i Ludaš, a koliko su sve preduzete mere imale efekta tek bi trebalo da saznamo.

– Podsetio bih samo da je procenjeno vreme zadržavanja vode u Palićkom jezeru oko 9 meseci, znači ono što sada uđe u jezero, tek će za 9 meseci da izađe. Stoga je potrebno sačekati još jedno određeno vreme da se pun uticaj i efekat svih mera koje su bile sprovedene u okviru projekta i pokažu u stvarnosti – navodi Marko Stojčić, stručni konsultant na projektu „Ekolakus“.

Voda u jezeru Palić je sve boljeg kvaliteta, a to kako kažu u Javnom preduzeću „Palić-Ludaš“, ne potvrđuju samo analize, već i pecaroši, veslači i jedriličari. Koliko je ta voda pogodna za kupanje, to će takođe pokazati analize nakon završetka projekta „Ekolakus”.

Izvor: RTV

Foto: hetnap.rs


reklama