Antonomus pomorum, odnosno jabučni cvetojed, je jedna od najčešćih štetočina jabuke na našim prostorima. Kao što mu i ime govori – oštećuje cvet, a posebno mu odgovara hladno vreme, koje produžuje kritičnu fenofazu, i daje mu više vremena da napravi štetu.
Životni ciklus: U pitanju je tvrdokrilac dužine 3,5-6 mm, karakterističan po dugoj rilici. Smeđe je boje, sa dve kose svetle pruge oivičene tamnim rubom na pokriocima. Larva je žućkaste boje sa mrkom glavom. Prezimljava na skrovitim mestima, na stablu ili u biljnim ostacima kao imago, a ima jednu generaciju godišnje. Pojavljuje se u rano proleće, i rilicom na cvetnom pupoljku buši mali otvor u koji polaže jaja (jedno po pupoljku). Ženka na ovaj način obično položi 30-50 jaja, ali u povoljnim uslovima, taj broj može da poraste i do 100. Embrionalni razvoj, zavisno od temperature, traje 1-2, razvoj larve 2-3 nedelje, a stadijum lutke oko nedelju dana. Imago miruje leti, a tokom jeseni se na kratko „probudi“, kako bi uneo još hrane i pripremio se za zimovanje. Optimalna temperatura je 15 stepeni, a ispod 10 i iznad 25 piljenje se prekida.
Simptomi: Odrasli cvetojed se hrani cvetnim pupoljcima, pa na mestu ishrane možemo uočiti sitne, ali duboke rupice, kao i kapljice biljnog soka. Pupoljci u kojima se razvija larva se neće otvoriti, latice ostaju slepljene i menjaju boju iz bele u mrku, što daje izgled „mrkih balona“. Larva tokom razvića izgriza prašnike i tučak, kada se uoči otvor, znači da se preobrazila u imago i napustila pupoljak.
Suzbijanje: Veoma retko se pristupa hemijskom suzbijanju, obično alternativne metode daju zadovoljavajuće rezultate. Najčešće se izlovljava lovnim pojasevima tokom jesenjeg perioda. Kod preventivnog zimskog prskanja se koriste uljana organofosforna sredstva i to pre otvaranja pupoljaka.
Preporučuje se da se suzbijanje ne izvodi nasumično, već ciljano, kada za tim zaista ima potrebe. Kritična populacija je preko tri cvetojeda po stablu. Optimalni rok primene insekticida je oko 2 nedelje nakon pojave prvih imaga. Preporučuju se sredstva na bazi fosalona, fentiona, endosulfana ili piretroidi. Mogu se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa belim uljima.
Foto: Cover Images