Jagodin i malinin cvetojed

1442

Anthonomus rubi, kako glasi latinski naziv za jagodin i malinin cvetojed, spada u grupu najstarijih štetočina baštenske jagode i maline.

Štete pričinjavaju samo odrasli insekti, u vreme kopulacije i polaganja jaja, hraneći se na mladom lišću i cvetovima.

Viseći pupoljci, kao karakteristika oštećenja, nastaju tako što ženka pri polaganju jaja obilazi oko pupoljka i probija cvetni omotač (krunica i čašica) i polaže jaja u prašne kesice, a na kraju zaseca dršku cveta odmah ispod pupoljka kako se on ne bi otvorio jer bi u suprotnom ispala jaja ili apodne larve koje bi na suncu uginule.

Rasprostranjen u Evropi, cvetojed se slobodno javlja u prirodi na divljoj jagodi, malini, kupini i ruži. Štetočini najviše odgovaraju sorte sa samo muškim ili dvopolnim cvetovima, kao i sorte sa kojima se podudara faza cvetanja i izlazak imaga.

Anthonomus rubi ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava imago ispod starog lišća, u neposrednoj blizini biljke domaćina ili u zemlji do 7 cm dubine. U proleće imaga izlaze u vreme obrazovanja novog lišća i cventih izdanaka kojima se hrane. Posle oko dve nedelje, kad završe ovu dopunsku ishranu, imaga su polno zrela i kopuliraju. Ženke polažu jaja u neotvorene cvetne pupoljke, prvenstveno u one na vrhovima najviših cvetnih izdanaka. Cvetni pupoljci posle nekoliko dana opadnu, a za nedelju dana završava se embrionalno razviće. Larve se hrane pupoljcima i završavaju razviće za oko mesec dana u zavisnosti od uslova ishrane (na odgovarajućim sortama i za dve do tri nedelje). Prelazak u lutku se takođe odvija u pupoljcima. Za nedelju dana pojavljuju se imaga – od sredine juna do kraja septembra – i za to vreme se hrane i na drugim biljnim vrstama.

Ova štetočina se suzbija uništavanjem divljih biljaka hraniteljki u blizini zasada jagoda i malina ili prikupljanjem i uništavanjem zaraženih pupoljaka, kao i hemijskim suzbijanjem.

Zaraza od dva do pet odsto pupoljaka upućuje na potrebe hemijskog suzbijanja. Ono se sprovodi u vreme ishrane odraslih oblika u proleće, kad počinju da oštećuju pupove, kao i leti, još bolje, posle berbe ako im je brojnost velika. Od insekticida se koriste sredstva na bazi fosalona , endosulfana i piretroidi.

Izvor: agronomija.rs