Kako poljoprivrednici ocenjuju godinu na izmaku?

61

Za razliku od 2020. godine koju ratari pamte po rekordnom rodu kukuruza, ova godina ostaće upamćena po rekordnim prinosima pšenice – od 5,7 miliona tona po hektaru, i po odličnom rodu – od 3,4 miliona tona hlebnog zrna.

Na žalost, lošija je godina za proizvođače kukuruza, čiji je rod u pojedinim krajevima čak prepolovljen.

Kako godinu za nama ocenjuju poljoprivrednici i poznavaoci prilika, i na koje probleme ukazuju, neizbežno je pitanje poslednjeg meseca u kalendarskoj godini.

Obilazeći ovih decembarskih dana polje pod pšenicom, mladi ratar i stočar Dušan Radanović već sada konstatuje da usev dobro izgleda i da bi hlebno žito moglo da da korektan prinos.

Blagovremeno razmišlja o poslovima koji predstoje, prihrani pre svega, a kako je kraj godine, koristi priliku da sumira rezultate svog rada.

Za nešto više od mesec dana uslediće prihrana useva, a potom i pripreme za prolećnu setvu, kada će potrošnja mineralnih đubriva, čija cena beleži vrtoglavi rast, biti i najveća.

– Cena veštačkog đubriva u ovom momentu je od 100 do 130 odsto veća i to će biti problem u 2021/2022 – priča Dušan Radanović, poljoprivredni proizvođač iz Čuruga.

– Ukoliko postoji razlog za brigu, to su cene veštačkog đubriva, skok i u svetu – kaže Sunčica Savović iz Poslovnog udruženja “Žita Srbije”.

Kako bi olakšali trenutno najveći trošak, nabavku mineralnih đubriva, iz resornog ministarstva najavljuju pomoć u vidu kredita sa nula odsto kamate.

Izvor: RTV

Foto: Freepik