Poslednjih godina je, kako u svetu tako i u Srbiji, povećana potrošnja svežeg voća i povrća. Istovremeno se menja i svest proizvođača u smislu zdravstvene bezbednosti proizvoda. Sve više se govori o bolestima koje se javljaju kao posledica unosa zaražene hrane. Iz tih razloga potrebno je proizvodnju prilagoditi zahtevima potrošača.
Plodovi mogu biti zaraženi bakterijama, gljivicama, mikotoksinima, virusima.
Kontaminacija se najčešće može ostvariti:
a) U fazi primarne proizvodnje: putem životne sredine (stajnjak, zemljište, voda, itd), preko pribora, opreme, ambalaže ili preko zaražene osobe koje učestvuju u procesu proizvodnje.
b) U fazi transporta i skladištenja (prevozna sredstva, otkupno mesto, skladišni prostor, itd).
Mere predostrožnosti higijenskih uslova počinju još u fazi izbora parcele za podizanje zasada. Obratiti pažnju na udaljenost od staje, skladišta stajnjaka, otpada, otpadnih voda i drugih zagađivača.
Veoma je bitan izbor vode za zalivanje i zaštitu od bolesti i štetočina.
Čistu, zdravstveno ispravnu vodu za navodnjavanje je najbolje sistemom ’kap po kap’.
Berba plodova i transport su najkritičnije tačke u procesu proizvodnje za kontaminaciju proizvoda. Iz tih razloga obavezno je pranje i dezinfekcija ambalaže-gajbica pre početka berbe i održavanje tokom berbe. Gajbice sa plodovima prilikom berbe ne vući po zemlji, obavezno ispod gajbe nositi postolje ili gajbu koja je obeležena i služi samo za tu namenu (zalepljena lepljivom trakom, druge boje ili slično).
Higijena berača je veoma značajna i podrazumeva obavezno pranje ruku čistom vodom i sapunom (pre početka berbe, posle svake pauze, posle korišćenja toaleta ili drugih zaraženih materijala i brisnje papirnim ubrusima). Ako se koriste rukavice za berbu (što je poželjno) potrebno je da budu neoštećene i čiste (posebno ako berač ima posekotine, kožna obolenja i druga oštećenja).
Bolesne osobe neangažovati u berbi (posebno u slučaju žutice, dijareje, povraćanja, itd).
Tokom berbe uzdržati se od pušenja, pljuvanja, kašljanja, kijanja (koristiti masku).
Prevozno sredstvo za transport ubranih plodova očistiti, oprati i dezinfikovati. Tokom transporta plodove pokriti tankom, čistom belom tkaninom. Pre transporta do otkupnog mesta, plodove čuvati na čistom suvom promajnom mestu u manjim gomilama, pokrivene čistim platnom.
Prostor za otkup treba da je adekvatne veličine, redovno ga čistiti, prati, dezinfikovati i održavati temperaturni režim.
Higijena hladnjače i skladišnog prostora je nadležnost otkupljivača i moraju biti na visokom nivou i primer proizvođačima. Loša higijena i neadekvatni tehnološki postupci u skladištima i hladnjačama takođe dovode do kontaminacije proizvoda.
Zlatica Krsmanović , dipl. ing. voćarstva i vinogradarstva
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Foto: Pixabay