Dobra prijateljica – kamilica

203

Matricaria chamomilla, kako glasi latinski naziv za kamilicu, jednogodišnja je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), poreklom je iz istočnih delova Sredozemlja, ali na kontinentu je odavno udomaćena i smatra se korovom.

Često se meša sa rimskom kamilicom (Anthemis nobilis). Obe se koriste za pripremu biljnih čajeva te imaju karakterističan miris.

Latinski naziv Matricaria potiče od reči majka, odnosno matrix, što znači majka i maternica.

U starim zapisima stoji da se koristila kod porođaja i za lečenje brojnih poremećaja kod žena. Kamilica je rasprostranjena u celoj Europi i Aziji, a raste na osunčanim položajima.

Biljka je visine od 15 do 60 cm, a cvetne glavice nalaze se na pojedinačnim stabljikama. Cvet je dvospolan, sastavljen od žutih cevastih cvetića u sredini i belih latica koji ga okružuju.

Kamilica cveta od kraja aprila pa sve do septembra te se tokom tog razdoblja mogu ubirati njene cvetne glavice i sušiti na prozračnom i senovitom mestu.

Upotreba kamilice je višestruka. Koristi se u narodnoj i zvaničnoj medicini kao biljka čiji su sastojci i aktivne materije dobro istraženi pa je priznata kao jedna od najlekovitijih.

Čaj od kamilice
Vrhom punu čajnu kašiku preliti sa 1/4 litre vode, pustimo da kratko odstoji. Pomaže kod nadimanja, grčeva, želučanih tegoba, dijareje, kod smetnji i izostanka menstruacije, temperature, bolnih rana i zubobolje. Zbog toga je kamilica lek za sve i svakog, a posebno za malu decu.

Obloge od kamilice
Veliku kašiku kamilice preliti sa 1/4 litre vreloga mleka, procedimo i od toga pravimo tople obloge.

Ulje od kamilice
Napunimo staklenu teglicu osušenim cvetovima kamilice i prelijemo sa hladno presovanim devičanskim maslinovim uljem, tako da ulje prekrije cvetove. Poklopimo i držimo 14 dana na suncu. Povremeno protresemo teglicu. Posle dve nedelje, procedimo i čuvamo u hladnjaku. Koristimo ga za negu lica, kose, tela, ali i za masažu.

Mast od kamilice
250 g svinjske masti zagrejemo, u nju dodamo dve pune šake svežih cvetova kamilice. Kad počne da vrije, promešamo, sklonimo sa vatre, poklopimo i ostavimo da odstoji preko noći. Sledećeg dana smesu malo ugrejemo i procedimo kroz lanenu krpu i ulijemo u čiste teglice. Koristimo kod svih kožnih obolenja, osipa, ili alergija.

Kamilica je dobra prijateljica i drugim biljkama
Delovanje aktivnih i lekovitih materija na zemljište bilo je poznato našim starima koji su sejali kamilicu po vrtovima jer su primetili da biljke koje rastu u njenoj blizini bolje napreduju. Kamilica na sebe privlači lisne vaši koje su hrana bubamarama, tako da je odličan repelent za drugo bilje koje raste u blizini.
Takođe, kamilica je biljka koja ’pročišćava’ tlo na metar oko sebe od svih toksina, pa je odlično rešenje za sve one koji žele da pređu sa konvencionalnog na organski način gajenja.

Od cvetova kamilice možete da napravite i kvalitetno đubrivo koje podstiče zdravlje biljaka i štiti ih od patogenih gljivica. 100 g suvih cvetova prelijemo sa 1 litrom kišnice i ostavimo nedelju dana uz povremeno mešanje. Dobivenu smesu razređujemo sa vodom u odnosu 1 : 5 i koristimo za zalivanje. Nerazređenu smesu koristimo ako želimo da ubrzamo proces kompostiranja i sprečavanje truleža. Koristimo je jedanput mesečno.

Biljna kupka za seme od kamilice
Dve pune kašike suvih cvetova preliti sa 2 decilitra vrele vode i ostaviti 10 – 12 sati da odstoji. Ovu kupku možemo koristiti za sve vrste semena pre setve. Sitnije seme potrebno je natapati u ovoj kupci barem 15 minuta, dok je krupnije seme (poput graška, pasulja, leće, boba i slično) potrebno namakati najmanje 1 sat pre setve. Seme će biti zdravije, otpornije i brže će proklijati.

Gajenje kamilice
Pripreme za gajenje kamilice počinju odmah posle skidanja preduseva sa njive. Potrebno je da se odradi duboko oranje. Preporuka je da se malo nakon tog oranja obavi i zatvaranje brazde, da se ne bi zemljište previše zgrudvalo. Potom je u nekoliko prolaza neophodno tu parcelu preći pomoću valjka, da bi se zemljište dobro poravnalo.

Pred setvu je potrebno odabrati sortu koja će se gajiti, preporuke su da to budu sorte sa nešto većim cvetovima jer su lakše za branje. Na jednoj parceli se kamilica može uzastopno gajiti najviše tri godine za redom. Kod kupovine semena poželjno je da ga kupite od pouzdanog proizvođača jer je to neka garancija dobrog nicanja i ujednačenog rasta.

Da bi se setva mogla kvalitetno odraditi, u jesenjem periodu potrebno je odabrati kulturu koja se skida sa njive do početka avgusta da bi se na vreme mogle obaviti sve pripreme za setvu. Setva počinje krajem avgusta i traje do polovine septembra. Sadnja se može obaviti i u proleće, ali to daje lošije rezultate pri berbi.

Setva kamilice se obavlja direkno na zemljište i iz tog razloga je neophodno da se odabere neki dan kad nema mnogo vetra. Razlog za ovaj pomalo specifičan način setve jeste potreba semena da ima dovoljno svetlosti da bi niklo. Setva se može obaviti pomoću sejalice za žito, a setva se može raditi slobodno ili da bude u redovima.

Nega kamilice koja je posejana podrazumeva zaštitu od korova i može da se odradi prihranjivanje biljaka. Gajenje kamilice u nekim godinama može da bude ugroženo usled razvoja povoljnih uslova za razvoj nekih štetnih insekata u većem broju, pa je potrebno obaviti zaštita od njih. Isto tako, u situaciji kad se stvore povoljni uslovi, štetu može napraviti i plamenjača. Pri prihranjivanju treba voditi računa da biljka ne ode previše u visinu, zbog čega vetar lako može da je povalja.

Berba kamilice se obavlja kad je najveći broj cvetova otvoren. Cvetanje počinje u aprilu i treba voditi računa da se ne požuri sa berbom, jer se najveća količina eteričnog ulja kamilice može dobiti kad je biljka u punom cvetu. Za berbu se koriste posebno kreirani kombajni, ali kod nas se često koriste ručno izrađeni priključci za traktore.

Jedna od važnijih stvari pri gajenju jeste i posedovanje termičke sušare jer se u kratkom periodu dobija velika količina cvetova i ne može se postići da se svi osuše prirodnim putem. Tokom perioda sušenja nema potrebe da se cvetovi prevrću.
Osušeni cvetovi se razvrstavaju u tri različite kategorije prema kvalitetu (JUS E.B3-015).

Foto: Cover Images


reklama