Udruživanje poljoprivrednika osnov je uspeha mnogih agrarno razvijenih zemalja. U Španiji kooperative u ukupnom izvozu poljoprivrednih proizvoda učestvuju sa 30 odsto, a Italija se već decenijama smatra pokretačkom snagom zadrugarstva na globalnom nivou.
Udruživanje na našim prostorima ima dugu tradiciju, a zadruge poljoprivrednicima sve više postaju strateški oslonac.
Svaki poljoprivredni proizvođač u Italiji može da postane član zadruge ukoliko uplati godišnju članarinu i iskaže posvećenost zadružnim principima, ali i ispuni zahtevane standarde u proizvodnji. Zadruge im pružaju neophodnu logistiku u svim segmentima
– Prednosti kooperativa su brojne i one proističu iz ukrupnjivanja proizvodnje. Kooperativa ne samo da organizuje nego i inovira proizvodne procese vodeći računa o kvalitetu koji je na prvom mestu. Udruživanje proizvođačima smanjuje troškove, a mi smo skoncentrisani na to da obezbedimo siguran plasman i profit. Naši članovi su uglavnom voćari i povrtari, a znamo da je kvalitetno voće i povrće traženo – ističe Franko Rieli, član kooperative „Naturaitalia“.
Španija je zahvaljujući upravo udruživanju u poljoprivredi postigla impresivne rezultate.
I na našim prostorima udruživanje poslednjih godina doživljava renesansu, a zadruge su veliki oslonac poljoprivrednicima, pogotovo u kriznim vremenima.
Zemljoradničke zadruge su mnogim poljoprivrednim proizvođačima druga kuća, a mnogi poručuju da je bez takvog modela organizovanja poljoprivreda nezamisliva.
Izvor: RTV
Foto: Envato