Korona umanjuje prihode od lova

286

Lovačko udruženje “Panonija“ Mol gazduje lovištem na preko 9.000 hektara, u kojem je najviše srneće divljači, solidna je populacija zečeva, dok se lovni reviri obogaćuju fazanima iz veštačkog uzgoja.

U lovištu je ranije bilo jerebica, prepelica i drugih vrsta divljači, ali se sa intenziviranjem u poljoprivrednoj proizvodnji njihov broj smanjio usled uništenja staništa. U lovištu nema divljih svinja jer su najveći deo lovnog terena oranice, kaže za novosadski “Dnevnik” predsednik LU “Panonija“ Vasa Morović.

Pre 15 godina LU “Panonija“ je imalo oko 100 članova, sada je taj broj prepolovljen i među njima je nekolicina penzionera koji ređe izlaze u lov, tako da je aktivno oko 40 lovaca.

– Preživljavamo od članarine i nešto prihoda od lovnog turizma koji je zbog pandemije korone znatno smanjen. Svake godine ispunjavamo obavezu brojanja divljači na našem lovom terenu i uspevamo da održavamo populaciju srneće divljači koja je zacrtana planom gazdovanja lovištem. U lovištu prema desetogodišnjem planu gazdovanja je predviđena populacija od 500 grla srneće divljači, a imamo oko 600, tako da svake sezone imamo prostora za odstrel, ali i da sačuvamo matični fond kojim smo zadovoljni. U lov na trofejne srndaće uglavnom nam dolaze turisti sa strane koji mogu da plate to zadovoljstvo, pa su nam proletos bili gosti iz Bugarske, a imamo zlatnih, srebrnih i bronzanih trofeja srednjeg kvaliteta – kaže Morović.

U lov na zečeve obično ide oko 20 lovaca koji uspevaju da u sezoni odstrele oko 60 jedinki, a još 40 odstrele lovni turisti. Godišnje se u lovište pušta oko 1.000 fazana iz veštačkog uzgoja, pri čemu se 500 pušta dva meseca pre lova da bi u prirodi podivljali, a deo se pušta u toku lovne sezone kada dolaze domaći i strani turisti.

– Prihod od lovnog turizma koristimo da pokrijemo troškove poslovanja i za unapređenje lovišta. Bili su nam ove sezone gosti sa Kipra i zadovoljni smo, ali od pojave korone dve godine nam nisu dolazili gosti iz Austrije i Mađarske – veli Morović.

U lovištu je dosta lisica, pa se godišnje odstreli oko 50, a od predatora u poslednje vreme primetna je pojava većeg broja šakala koji su opasnost pre svega za srneću divljač. Lovište “Panonije“ je interesantno jer se proteže u dužini od 25 kilometara, a široko je šest, pa ima i dosta krivolova i bespravne seče. Remize koje su lovci podizali dragocene su za divljač, ali su i vetrozaštitni pojasevi. To pošumljeno zemljište je državno i lovci nastoje da sačuvaju šumice koje su sami sadili.

Lovački dom na obali Tise godinama je izdavan u zakup. Bio je to reprezentativan ugostiteljski lokal, ali u njega nije ulagano pa bi ga trebalo renovirati. Uz restoran objekat ima i pet dvokrevetnih soba, od prošle godine ne radi, ali u LU “Panonija“ planiraju da ga u najskorije vreme obnove. Planove je poremetila pandemija jer su smanjeni prihodi od lovnog turizma, a i ugostiteljstvu ne ide, pa se čeka povoljan trenutak. Obnova bi iziskivala ulaganje oko pet miliona dinara, a LU “Panonija“ je zainteresovano da nađe partnera za ulaganje i davanje objekta u zakup na duži period.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pexels, Lovačko udruženje “Panonija“ Mol


reklama