Mamestra brassicae, kako glasi latinski naziv kupusne sovice, poznata je štetočina kupusa, ali i oko 80 drugih biljnih vrsta, pretežno iz porodice krstašica.
Leptir u rasponu krila dostiže 50 mm. Prednja krila su maslinasto smeđa sa jasno izraženom svetlom poprečnom prugom koja pri kraju krila u sredini obrazuje šaru u vidu slova W. Zadnja krila su beličasto smeđa. Gusenica je sivo zelene do skoro crne boje. Odrasla dostiže od 40-50 mm.
Kupusna sovica ima dve do tri generacije godišnje. Prezimljava kao lutka u zemljištu. Leptiri prve generacije javljaju se krajem aprila i hrane se nektarom. Ženka polaže jaja najčešće na naličju listova u grupama od po nekoliko stotina. Posle piljenja, gusenice žive u zajednici, prave okrugle izgrizine ili rupe nepravilnog oblika na listovima. Kasnije se gusenice razilaze. Hrane se celokupnom lisnom masom i mogu da izazovu golobrst. Gusencice se ubušuju u glavicu kupusa praveći hodnike koji su puni izmeta, što dovodi do propadanja glavica kupusa. Gusenice letnje generacije napadaju pored listova i lisne i cvetne pupoljke.
Sa hemijskim merama zaštite treba započeti kad su gusenice mlađeg razvojnog stadijuma, odnosno, kad se nalaze između mladog središnjeg lista i dok se nisu ubušile u glavicu kupusa. Za suzbijanje se mogu koristiti insekticidi na bazi bifetrina, cipermetrina, lambda-cihalotrina, tebufenozida.
Izvor: Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Foto: PIS Vojvodina