Lako prijavljivanje šteta u poljoprivredi preko mobilne aplikacije

31

DDOR osiguranje je u saradnji sa Insitutom „BioSense“ razvilo posebnu mobilnu aplikaciju DDOR TERRA da poljoprivrednici mogu da prijave štetu odmah po neželjenom događaju i to sa njihove njive ili iz voćnjaka.

Na ovaj način, uz digitalizaciju, postupak procene šteta biće brži, jednostavniji i efikasniji, a proizvođači će brže moći da nastave sa radom, rečeno je na predstavljanju aplikacije.

– Digitalizacija prožima sve delove društva i privrede, a potencijali primene informacionih tehnologija u poljoprivredi su u najvećoj meri još uvek neiskorišćeni. Institut „BioSense“, kao jedna od značajnih istraživačkih institucija u Evropi i regionalni lider procesa digitalizacije poljoprivrede, snažno podržava učešće kompanija u ovom procesu kroz strateška partnerstva sa Institutom – izjavio je profesor dr Vladimir Crnojević, direktor Instituta „BioSense“ i dodao:

– Kroz digitalnu platformu za osiguranje useva DDOR TERRA, proces osiguranja dobija potpuno novu dimenziju. Transparentnost, brzina komunikacije, aktivno učešće poljoprivrednika u procesu obrade šteta i efikasnost čitavog sistema menjaju koncept osiguranja i okreću ga ka budućnosti. Ovaj projekat predstavlja značajne korake na dugom putu digitalne transformacije poljoprivrede.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Senad Mahmutović je rekao da je to ministarstvo u protekloj godini isplatilo 28.100 zahteva za podsticaje osiguranja i da je za to izdvojeno 1,25 milijardi dinara.

– Novac je kao i ranijih godina isplaćen od strane Uprave za trezor na namenski račun poljoprivrednika. U skladu sa Zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju maksimalna površina na kojoj se može ostvariti povraćaj premije osiguranja u iznosu od 40 odsto odnosno u maksimalnom iznosu od 70 odsto plaćene premije osiguranja na području Moravičkog, Zlatiborskog, Kolubarskog, Podunavskog i Šumadijskog upravnog okruga, umanjene za iznos poreza – kazao je Mahmutović.

Što se tiče predstojeće sezone i osiguranja u 2021. godini, Mahmutović kaže da sva pravila koja su važila prethodne, važe i ove godine.

– Podsticaji su za osiguranje ratarskih i povrtarskih kultura, voćarskih kultura, vinove loze i hmelja, rasadnika i mladih višegodišnjih zasada pre stupanja na rod kao i podsticaji za osiguranje životinja – naveo je on.

Foto: Free Images