Loša godina za domaće uzgajivače kestena

13

U Vranju, iznad naselja Sobina, ima oko pet hiljada stabala pitomog kestena starih više vekova. Nekada su se od plodova savijale grane, a berača je bilo na svakom koraku. Ove godine kestena je malo, a dosta je suvih stabala.

U Sobinskoj gori Dragan Mladenović ima oko 200 stabala kestena. Nekada je brao po dve tone, a sada, kaže, trećinu manje.

– Loša je godina bila. Uhvatila ih je plamenjača, tako da su izgubili list i nisu mogli plodovi da se dobiju kao što treba – kaže Dragan Mladenović, kestendžija iz naselja Sobina u Vranju.

I suša je uzela svoj danak, prepolovila rod. Ono što je ubrano, kažu meštani, uglavnom se pokvarilo.

Šuma pitomog kestena prostire se odavde od Sobine pa sve do Čestelina u dužini od 10 kilometara. Meštani kažu da tu ima oko pet hiljada stabala, ali da su se mnoga osušila, naročito ona stara više stotina godina.

– Kestenova šuma počela je da se kvari pre 20 godina. Neka bolest kao gangrena napada, kora potamni, pocrni, ispuca i onda se suši – dodaje kestendžija Dragan.

Miris pečenog kestena širi se centrom Bujanovca. Tu Turjan Dermaku dvadest godina peče i prodaje kesten. Kupuje ga u Sobini.

– Sve zavisi od kvaliteta, pošto su dobri nisu kvarni, može da se plati i tri i po evra. Radi se, ima interesovanja, ko voli kesten kupuje, ko neće miriše – kaže Turjan Dermaku, kestendžija iz Bujanovca.

Kesten iz Sobinske gore prodaje se i na pijaci po ceni od 250 do 300 dinara. Za Božić se povećava potražnja ali i cena.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay


reklama