Tokom prethodnog vikenda u Gornjoj Gorevnici kod Čačka je po četvrti put održana manifestacija Mlečni put – skup proizvođača sireva, kajmaka i mlečnih proizvoda iz Moravičkog okruga.
Svečanom ceremonijom otvorili su je dekan Agronomskog fakulteta u Čačku, prof. dr. Vladimir Kurčubić, i osnivač Balkan Cheese Festivala, Srba Jovanović.
Svoje sireve od kravljeg, ovčijeg i kozijeg mleka i druge proizvode izložilo je blizu 20 izlagača, a mogli su se probati i neki od sireva iz regiona nagrađivanih na međunarodnim izložbama, na primer čuveni kupreški sir iz Bosne i Hercegovine.
Tu su bili i inovativni proizvodi, kao što je liofilizovana kozja surutka u prahu i kozji kolostrum, izuzetno blagotvoran za zdravlje i jačanje imuniteta.
Posebno mesto na manifestaciji zauzele su dve obrazovne ustanove: Mlekarska srednja škola „Dr Obren Pejić“ iz Pirota i Poljoprivredno-veterinarska škola sa domom učenika „Svilajnac”, koje su predstavile mlečne proizvode koje proizvode njihovi učenici i nastavno osoblje.
Pored sireva – sjenički i zlatarski sir, sirevi sa Zlatibora, sa Kosatice kod Prijepolja, zatim sirevi iz Šumadije, ali i kačkavalji iz Pirota i sirevi iz drugih delova istočne Srbije – izloženi su i drugi prehrambeni proizvodi premijum kvaliteta, koji se lepo uparuju sa sirevima.
Izložbu, degustaciju sireva i drugih mlečnih prerađevina pratila su i predavanja i panel diskusija na aktuelne i zanimljive teme:
– Mali proizvođači i mali prerađivači. Kako opstati?
– Palmino ulje i druga biljna ulja u sirevima
– Razvoj manifestacije Balkan Cheese Festival
Učesnici panel diskusije su bili profesori sa Agronomskog fakulteta iz Čačka i poljoprivrednih škola iz Pirota, Požege, Svilajnca, Srba Jovanović (Balkan Cheese festival), kao i sami proizvođači (izlagači).
A/P: Srba Jovanović, Balkan Cheese festival
