Sve manje površina pod povrćem u RS

16

Po rečima poljoprivrednika, iz godine u godinu sve je manje površina pod povrćem u Republici Srpskoj, a tako će biti i ove jer su i semenski luk i semenski krompir znatno skuplji u odnosu na prethodni period.

Jedan Banjalučanin kaže da se neprijatno iznenadio cenama i nestašicom sadnog materijala.

– Svake godine sadim po dve gredice crvenog luka. Čisto da imam domaći za svoju porodicu. Tako sam planirao i ove godine. Kada sam došao u poljoprivrednu apoteku da kupim semenski luk, reče mi trgovac da ga nema i da ga neću nigde naći. Mislio sam da se šali. Ali, kasnije sam obišao sve poljoprivredne apoteke i trgovine gde se prodaje. Međutim, nigde ga nije bilo, ni za lek. Bio sam u šoku. Hteo sam da mi poznanici kupe i u susednim zemljama, ali ni tamo ga nema.

Branko Mastalo, predsednik Udruženja povrtara RS, za „Nezavisne“ je potvrdio da i povrtari sade svake godine sve manje zato što su u lošoj poziciji još od 2016. i 2017. godine, koje su bile nepovoljne.

– Otišli smo u minus i jednostavno nemamo novac da zasadimo više – kaže on.

Mastalo ističe da su semena veoma skupa i da su dosta skuplja u odnosu na prošlu godinu.

– Dovoljno je da kažemo da je seme krompira prethodnih godina bilo 60 odsto jeftinije nego ove godine, a i sve ostalo je skuplje. Veoma je malo i semenskog luka. Bilo ga je malo na terenu, ali je bio veoma skup – naglasio je Mastalo.

On je rekao da je semenski luk bio pet maraka, što je skoro 100 odsto veća cena od realne, tako da je malo luka zasađeno.

Kazao je da je i luk iz sitnog semena svake godine sve skuplji, te da je, prema njegovim informacijama, i tog semena manje prodato.

– Biće mnogo manja ponuda luka i na jesen. Tako da će biti nabavljan iz uvoza, ako ga i tamo bude bilo i ako bude bio povoljan. Evo i kilogram luka u maloprodaji je 2,5 KM, a realno je da bude marku po kilogramu – navodi Mastalo.

On dodaje da je najbitnije da čuvamo naše domaće povrtare, kako bismo imali dovoljno domaćeg povrća i kako ne bismo čekali povrće sa strane, koje, kako kaže, bude znatno skuplje.

Mastalo navodi da je ove godine setva počela mnogo ranije nego prošle jer je zbog nepovoljnih vremenskih uslova prošle godine setva kasnila.

– Ove godine je setva počela već početkom marta, tako da su i krompir i drugo povrće već nikli na mnogim parcelama. Ovo povoljno vreme utiče na njegov razvoj jer je bilo dovoljno vlage, a i mi smo ranije to navodnjavali dok je bilo potrebno, a nije bilo ni mrazeva – rekao je Mastalo.

Izvor: nezavisne.com

Foto: Pixabay


reklama