Masovni napad plamenca u Zrenjaninu

82

Mnogi Zrenjaninci žale se da im ove godine naglo propada šimšir, odnosno živa ograda, kako se kolokvijalno zove. O čemu se radi i kako sačuvati šimšir, pitali smo Dušana Živkova, diplomiranog inženjera poljoprivrede, smer zaštita bilja, zaposlenog u Rasadniku zrenjaninskog Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“.

„Reč je o šimširovom plamencu, štetočini koja napada šimšir i božikovinu. Ova štetočina stigla je u Srbiju pre dve i po godine i, ako se ne reaguje na vreme, pravi ogromnu štetu. U pitanju je izuzetno agresivna, proždrljiva štetočina, leptir, koji polaže jaja, i onda dalje prolazi kroz sve faze – larve, gusenice… Useli se u unutrašnjost šimšira, pa se ne primeti lako, a vrlo često kad se primeti može da bude i kasno „objašnjava Živkov.

Savet je da se živa ograda pregleda na dve, tri nedelje. Ako se uoči paučina, odmah je treba ukloniti mehanički, rukom ili metlom, grabuljama, a onda primeniti tretman insekticidom. Nekad ne uspe iz prvog puta, pa se tretman mora ponoviti.

“ Zalivajte šimšir, najbolje odstajalom vodom, ali ako je nemate, može i iz vodovoda, uveče. Tako dajete snagu biljci da se oporavi. I kontrolišite živu ogradu, jer gusenica prvo pojede lišće, a kad ga pojede, pređe na koru mladih grančica i praktično uništi biljku „, naglašava Živkov.

Radnici „Čistoće i zelenila“ bore se sa šimširovim plamencem na svim zrenjaninskim grobljima.

„Uradili smo jedan tretman pre nekoliko nedelja, a mislim da ćemo morati još jedan. Da nismo intervenisali, groblja bi ostala potpuno bez šimšira „, kaže Živkov.

Preporučene mere za zaštitu od šimširovog plamenca

Redovni pažljivi pregledi biljaka šimšira i drugih biljaka domaćina i to razmicanjem grana i pregledom donje trećine biljke, jer prve štete od mlađih stadijuma gusenica nastaju u unutrašnjosti žbuna šimšira;

Ukoliko dođe do infestacije, biljke treba orezati (infestirane grane mogu da se skrate 10%, ali zahvat može da bude jači u zavisnosti od intenziteta napada, ako su gusenice obrstile lišće i pojele koru sa grana, onda se seče do dela grane na kojem je kora očuvana).

Orezane biljne delove na bezbedan način spaliti ili ukloniti iz vrta, da bi se sprečilo dalje širenje;

Mehaničke mere odnose se na sakupljanje i uništavanje gusenica, lutki i jaja koja su položena na naličje lista u grupicama (preporučljivo za privatne vrtove sa nekoliko biljaka šimšira);

Ispiranje žbunova šimšira mlazom vode pod velikim pritiskom (kompresorom). Nakon ispiranja gusenice se moraju pokupiti i uništiti.

Napomena:

Na osnovu iskustava drugih zemalja hemijsko suzbijanje insekticidima se pokazalo efikasnim preparatima na bazi bakterije Bacillus thuringiensis var. kurstaki. Suzbijanje hemijskim preparatima je efikasno kada su gusenice mlađe i dok nema paučine Insekticidi sa specifičnim načinom delovanja mogu redukovati i starije stupnjeve gusenica. Treba izbegavati neselektivne insekticide i samo izuzetno se mogu primeniti u slučaju ekstremno visoke populacije posle obaveznog orezivanja i ako je to jedini uslov da se sačuva šimšir od uzastopnih defolijacija. Hemijsko tretiranje insekticidima mora se vršiti na propisan način u skladu sa posebnim Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja.

Izvor: mpzzs.rs, Ž. Balaban/Dnevnik.rs
Foto: Pixabay, PIS Vojvodina, mpzzs.rs


reklama