Ustilago maydis je gljiva koja napada sve nadzemne delove biljke kukuruza, uglavnom na mestima gde su rane i povrede (rane od insekata, grada i slično).
Gar se može javiti na stablu, u lisnom rukavacu, metlici, a najštetnija je kad se uoči na klipu u njegovim ranim fazama razvoja. Na ovim organima se obrazuju mehuraste izrasline, guke ili tumori sunđeraste konzistencije. Ove izrasline predstavljaju mešavinu gljive i uvećanih ćelija zaraženih oragana biljke hraniteljke. Tumori su u početku čvrsti, svetle boje, pokriveni glatkom opnom. Sazrevanjem opna postaje tamna i počinje da puca, pa se kroz pukotine oslobađa crna masa teleutospora parazita. Ukoliko je klip zahvaćen u ranim fazama, on se uopše i ne formira već se umesto njega u komušini nalazi mehur obavijem komušinom koja je zdrava. Ako se gar formira u kasnijim fazama razvoja klipa, mehur se formira pri vrhu i tada je u zavisnosti od mesta gde se formirao taj deo klipa neupotrebljiv.
Do zaraze najčešće dolazi kad se smenjuju sušni i kišni periodi u vreme svilanja i oplodnje kukuruza.
Osnovna mera suzbijanja je upotreba otpornih hibrida kukuruza, plodored i uklanjanje mehurastih guka, odnosno zaraženih klipova koje je potrebno zatrpati zemljom, pokriti i slično, jer se parazit raznosi vetrom.
Izvor: dipl. inž zaštite bilja Dragana Urošević, PSSS
Foto: Wikipedia