Poljoprivredna škola u Kraljevu prva je institucija ovog tipa koja je dobila Mejkers lab, i time pokrenula novu eru u oblasti poljoprivrednog obrazovanja u Srbiji. Mejkers lab – mesto gde se kreativnost susreće sa naukom, namenjen je susretima učenika, naučnika i saradnika, kako bi se razmenom ideja, znanja i iskustava podstakla kreativnost, inovativnost i saradnja.
Ovaj projekat, sproveden uz podršku Grupe za obrazovanje i ključnih partnera iz privrede, ima za cilj da transformiše način na koji mladi stiču znanja i veštine neophodne za savremeno okruženje i poslove koji se između ostalih industrija odnose i na poljoprivredu.
Sam prostor je impresivan, moderno opremljen različitim alatima i resursima, između ostalog i 3D štampačima, elektronskim platformama, mikserom za kreme, akcionom kamerom, opremom za analizu zemljišta i tako dalje. Učenici su već počeli da ga koriste za svoja istraživanja i predstavljaju rezultate.
Otvaranje sličnih prostora sledi i u školama u Baču, Žitorađi, Svilajncu i Vršcu. Ovo će učenicima dati neophodna znanja i veštine u oblastima pametne poljoprivrede, održivih praksi i digitalnih tehnologija, i pomoći im u budućnosti pri zapošljavanju i daljem radu u struci.
Grupa za obrazovanje koju čine Dostignuća mladih u Srbiji, Centar za promociju nauke, Inicijativa Digitalna Srbija i Nordeus fondacija, zajedno sa svojim partnerima gradi i oprema svaki Mejkers lab savremenom opremom prilagođenom profilu i programu škole, kao i programima koje donosi đacima i nastavnicima. Osim poljoprivrednih, biće obuhvaćene i tehničke škole, kao i gimnazije.
Inače, Poljoprivredno-hemijska škola “Dr Đorđe Radić” u Kraljevu osnovana je 1882. godine i jedna je od najstarijih u Srbiji specijalizovanih za poljoprivredu, prehrambenu tehnologiju i hemijsku industriju. Kroz godine, škola je iznedrila generacije stručnjaka koji su danas nosioci razvoja ovih sektora u zemlji.
Otvaranje Mejkers laba u Kraljevu predstavlja samo početak šireg plana za unapređenje obrazovnog sistema u poljoprivrednim školama, čime se stvara osnova za razvoj budućih lidera u oblasti poljoprivrede i tehnoloških inovacija. Pametna poljoprivreda predstavlja ključ za održivu budućnost, omogućavajući efikasniju proizvodnju hrane uz manju potrošnju resursa.
Korišćenjem naprednih tehnologija kao što su IoT senzori, dronovi i veštačka inteligencija, poljoprivrednici mogu optimizovati procese, smanjiti upotrebu vode i đubriva, te se brže prilagoditi klimatskim promenama. Zato je ulaganje u obrazovanje u ovoj oblasti od suštinskog značaja — omogućava mladima da steknu potrebna znanja i veštine, pripremajući ih za rad u savremenoj poljoprivredi i doprinos održivoj proizvodnji hrane na globalnom nivou.
Izvor: Poljoprivredno-hemijska škola “Dr Đorđe Radić”; netokracija.rs
Foto: Poljoprivredno-hemijska škola “Dr Đorđe Radić”