Banoštorski vinari, vinogradari, udruženja žena i brojni izlagači okupili su se u centru sela na 28. „Banoštorskim danima grožđa” u čast vina, vinogradarstva i berbe na severnim padinama Fruške gore.
Svečani program manifestacije otpočeo je zajedničkim defileom svih učesnika koji su najavili učenici Osnovne škole „Jovan Popović“ performansom „Vojska oštrih olovaka“. Posetioci tradicionalnog banoštorskog grožđebala mogli su da vide kako se na starinski način mulja vino, da ga degustiraju, ali i da uživaju u raznovrsnoj ponudi najkvalitetnijih vina i prodajnom bazaru na kom je bila predstavljena bogata ponuda vojvođanske kuhinje, kolača, meda i sireva iz Srema ali i zanatskih prozivoda i suvenira.
Manifestaciju je otvorio pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević.
– Opština Beočin je primer kako treba da se gradi nova turistička destinacija. Sa Pokrajinskom vladom i ministarstvom turizma i omladine Opština pokazuje izuzetan aktivizam u izgradnji međunarodnog pristana koji će postati turistička atrakcija – kazao je Ivanišević i dodao:
– Ova manifestacija se uklapa u program promocije Vojvodine kroz kvalitetna vina. U programu rebalanasa pokrajinskog budžeta izdvojena je veća suma novca za tu namenu, uz to za koji mesec ćemo u Londonu, u Velikoj Britaniji, predstaviti vrhunska vojvođanska vina, kako bismo našu zemlju ucrtali na vinsku mapu Evrope.
Predsednica Opštine Beočin Biljana Janković kazala je da se na teritoriji te lokalne samouprave organizuje oko 20 različitih manifestacija koje oslikavaju lepote tradicije, kulture i običaja tog kraja.
– Upravo „Banoštorski dani vina“ su kruna susreta kraj Dunava i manifestacija koja ima tradiciju od gotovo tri decenije – rekla je Biljana Janković i dodala:
– Akcenat je na selu, na banoštorskom vinu, koje je prepoznatljivo ne samo u našoj zemlji nego i u regionu, kao i na radu i trudu naših vinara. Opština će još više nastojati da afirmiše proizvođače, kao i da meštanima omogućimo da kroz velike infrastrukturne projekte obezbedimo da predstave sebe i svoj rad kroz privredu i turizam. U tom svetlu, podsećam da smo početkom godine potpisali sporazum o izgradnji međunarodnog pristaništa, koje će doprineti da naša opština u svakom smislu se razvije.
U kulturno-umetničkom delu programa nastupili su folklorni i tamburaški ansambl KUD „Brile” iz Beočina, kao i kulturno-umetnička društva iz Sremske Mitrovice, Begeča, Suseka i Luga. Večernji program upotpunili su tamburaški orkestar „Tri plus“ iz Ledinaca, bend „Mila Dumedaš i Zoki“ i pop-folk zvezda Jovan Perišić.
Na ovogodišnje takmičenje prijavljeno je ukupno 108 uzoraka vina u četiri kategorije, koje je ocenila desetočlana komisija.
Najbolje crveno vino proizvela je vinarija „Šaren točak“ iz Neština. Vinarija „Imperator“ iz Sremske Mitrovice nagrađena je za najbolje proizvođača roze vina. U kategoriji „ostala bela vina“ pobedu je odneo podrum „Bajilo“ iz Sremskih Karlovaca, dok je trofej „Milan Šijački“ za najbolji italijanski rizling pripao vinariji „Veritas Điković“ iz Sremskih Karlovaca.
Izvor: Dnevnik
Foto: Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam