Na području Kikinde rod kajsija biće umanjen za oko 30 odsto

63

Rod kajsija na području Kikinde biće umanjen oko 30 odsto, usled prošlogodišnjeg izmrzavanja. Uprkos oštećenjima, kikindski voćari posle nekoliko sezona konačno mogu da očekuju prinose, kako kajsija, tako i bresaka i nektarina.

Kikindski voćari ove sezone konačno mogu da očekuju kvalitetan rodni potencijal kajsije jer su vremenske prilike bile relativno naklonjene voćarskim kulturama. Kajsija je u fazi cvetanja, tako da je sada najosetljivija i mrazevi bi dodatno desetkovali rod. U nadi da se to neće dogoditi, voćari se nadaju uspešnoj sezoni posle nekoliko godina.

– Bilo je ranije niskih temperatura što je uticalo na rodni potencijal za ovu godinu. Možemo da kažemo da je sada trenutno rod umanjen 30 odsto, iako je još uvek rano da sagledamo sve činjenice. Mraz je uticao na donje delove krune – kaže Stefan Paskov, voćar iz Kikinde.

Uprkos činjenici da proizvođači kajsije već nekoliko godina nisu ostvarili nikakve prinose, plantaže pod tom kulturom se svake sezone uvećavaju. Međutim, svi oni koji ulože prilično velika sredstva u proizvodnju, trebalo bi da vode računa oko sortimenta.

– Ne treba gajiti izuzetno rane sorte cvetanja. To važi za celo podneblje Vojvodine. Od sorti tu spadaju japanski cutami, koji je izuzetno rana sorta, ali koji daje rod već prvog juna, a tu su i aurora, pa čak i mađaraska najbolja – dodaje Petar Grujić, inženjer voćarstva.

S obzirom na to da je kajsija u fazi cvetanja, voćari uveliko obavljaju tretman protiv monilije.

– Sada u precvetavanju treba uraditi drugi tretman protiv monilije, a kada se zametnu polodovi, tada počinju drugi tretmani kao što je upotreba pesticida protiv truleži, a može da se koristiti i sredstvo protiv monilije – naglašava Paskov.

Trenutno se kao najefikasniji način zaštite voća od niskih temperatura pokazao takozvani anti frost sistem, ali kako nemaju svi poljoprivrednici mogućnost da ga instaliraju, jer je neophodna dobra lokacija voćnjaka, mnogi voćari opredeljuju se i na zadimljavanje, tačnije čine sve kako bi kajsija posle nekoliko godina ponovo bila redovna namirnica, kako na pijacama, tako i u industriji.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay


reklama