Na teritoriji Grada Kikinde zasađena deveta Školska šuma

51

Na potezu „Nekina bara“, na izlazu iz Mokrina kod Vašarišta, organizovana je sadnja devete Školske šume.

Tako su učenici Osnovne škole „Vasa Stajić“, članovi ekološke sekcije, Udruženja građana „Nekina bara“ i radnici rasadnika „Vikumak“, uz podršku Grada Kikinde, Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i Mesne zajednice Mokrin, zasadili 400 sadnica topole, hrasta, dafine i bresta.

U sadnji su učestvovali Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde, Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i Stevan Iličić, član Gradskog veća zadužen za ekologiju.

– Aktivnosti koje za cilj imaju povećanje procenta šumovitosti na teritoriji našeg grada, svakako će biti nastavljene i u narednom periodu. Na nama je da pokušamo na sve moguće načine da projektima pošumljavanja povećamo procenat pošumljenosti. Zato su i ove akcije poput Školske šume veoma važne za decu jer tako mališani mogu vrlo rano da nauče o značaju zaštite životne sredine – istakao je gradonačelnik Kikinde.

Sadnja Školske šume akcija je koju Sekretarijat za zaštitu životne sredine u Kikindi sprovodi od 2014. godine, tako da su sada gotovo sve škole u Kikindi i okolini obuhvaćene tom akcijom.

– U Mokrinu smo zasadili oko 400 sadnica topole, hrasta, bresta i dafine. Dafina ima plod sličan maslini, pa često pitaju koja je to vrsta i šta je to. To je nešto novo za naše podneblje – kazala je Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Udruženja građana u Mokrinu više puta godišnje organizuju akcije pošumljavanja. Tako se povećaju površine pod drvećem najmanje pošumljenog dela Evrope.

– To znači da budimo svest kod naših meštana koliko je zaista važno da imamo šumu, da imamo kiseonik i zdravu sredinu i da učimo decu da budu svesni toga i da čuvaju to – rekao je Dejan Ivanović, predsednik Saveta Mesne zajednice Mokrin.

Foto: Grad Kikinda


reklama